Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tyčkař Kudlička skončil čtvrtý. Hejnová postupuje, otazníky kolem Svobody

  3:14aktualizováno  5:42
Zůstal za medailí o jediné místo, přesto pro Jana Kudličku visela až příliš vysoko. Český tyčkař překonal napoprvé 575 cm, pak chyboval a na bronz rázem musel vylepšit český rekord o deset centimetrů. To se nepovedlo a Kudlička se podělil o čtvrtou příčku. Překvapivým šampionem se stal Brazilec Thiago Braz.
HLAVOU DOLŮ. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně. Stačilo...

HLAVOU DOLŮ. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně. Stačilo to na čtvrté místo. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Světového rekordmana Renauda Lavillenieho z Francie šokoval v napínavé koncovce domácí tyčkař Thiago Braz da Silva, který krátce před půlnocí brazilského času překonal šestimetrovou hranici a získal zlato v olympijském rekordu 603 cm.

Třetí místo bere za 585 cm Američan Sam Kendricks, o čtvrté místo se dělí Kudlička s Polákem Piotrem Lisekem. Druhý český tyčkař Michal Balner skočil 550 cm a obsadil sedmé místo.

„Čtvrté místo není vůbec špatné. Medaile je samozřejmě lepší, ale dneska můžu odcházet s dobrým pocitem. Neprohrál jsem kvůli nějakému křížku, ale protože kluci skočili o deset centimetrů víc,“ hodnotil Kudlička svůj závod.

Rozhodčí sleduje úspěšný pokus Jana Kudličky v olympijském finále.
POZDRAV DIVÁKŮM. Tyčkař Jan Kudlička si v olympijském finále vedl výborně....

ČTVRTÝ. Jan Kudlička bojoval v olympijském finále o medaili.

Finále tyčky se do pozdních nočních hodin protáhlo kvůli špatnému počasí i technickým problémům brazilských pořadatelů. Nejprve se tyčkaři museli běžet schovat kvůli silnému lijáku, a když se konečně začalo skákat, soutěž zabrzdil problém se strojkem pro vyzvednutí laťky.

Kudlička se navzdory dlouhému čekání popasoval s výškou 565 a následně překonal na první pokus také 575. Když se přehoupl přes laťku, zaťal pěst a zakřičel si: „Jo!“ Plácl si s parťákem Balnerem a už mohl myslet na medaili.

Nakonec se ovšem závod lámal až na výšce 585. Zatímco Polák Lisek i Kudlička svůj pokus pokazili, do hry se úspěšným skokem vrátil Američan Kendricks. Nezaváhali ani Lavillenie a Braz da Silva.

Kudlička zůstal najednou bez medaile a musel přejít na výšku 593, která už byla nad jeho síly.

SRDCE PRO DIVÁKY. Thiago Braz je senzačním vítězem soutěže tyčkařů.

Zato naplno se rozhořel souboj olympijské zlato. Lavillenie, jehož světový rekord má hodnotu 616 cm, pokračoval neomylně až na 598.

Brazilec zapsal jen 593 na druhý pokus, což byl jeho nový osobní rekord. O titulu se proto zdálo, že je rozhodnuto. Francouze nemělo nic zastavit!

Jenže Thaigo Braz da Silva se vypjal ke skoku, který se stane jedním z vrcholů her. Lehce se přehoupl přes 603 cm, tedy nový olympijský rekord, a pak vykouzlil nad hlavou srdce pro rozjásaný atletický stadion.

Lavillenie už nedokázal odpovědět a zklamaný skončil na stříbrné příčce.

„Zlato - neskutečné. A poprvé přes šest metrů. Moje domácí město chtělo, abych to tu vyhrál. Hlediště mě hnalo až moc. Musel jsem se koncentrovat na techniku a zapomenout na lidi,“ řekl Da Silva. Publikum komentoval i Lavillenie, kterému naopak hlediště úspěch na 608 nepřálo. „To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku,“ postěžoval si Francouz.

Svobodu diskvalifikovali z rozběhu

Návrat na olympijské hry se nevydařil sprinterovi Petru Svobodovi. Nad krátkými překážkami sice v rozběhu zaběhl v tu chvíli postupový čas 13,65 sekundy, jenže rozhodčí ho diskvalifikovali kvůli špatnému přechodu překážek.

Na svůj druhý olympijský start po Pekingu 2008 si Svoboda musel počkat, jelikož dešťová průtrž zastavila na několik desítek minut všechny soutěže.

Nakonec se postavil do už suché první dráhy a protnul cílovou pásku ve svém rozběhu jako šestý.

Tím sice český rekordman na přímý postup nedosáhl, ale časem 13,65 by ještě mohl pomýšlet na postup.

Jenže naděje trvala jen chvilku. Pak se Svoboda dozvěděl smutnou novinu: za špatný přechod jedné (nebo více) překážek byl diskvalifikovaný.

„Neudržel jsem nervy na uzdě. Byl jsem u překážek moc blízko a bouchl jsem do nich,“ říkal těsně po závodě, aniž ještě tušil o svém konci.

Svoboda rozběh technicky opravdu nezvládl. Za prvním plůtkem vyšlápl z dráhy a na trati potom shodil většinu překážek, ne-li úplně všechny.

Český protest byl nakonec uznán a Svoboda se objevil na pozici prvního nepostupujícího.

V seznamu semifinalistů se však mezitím zjevilo jméno Cartera. Z prvního rozběhu původně diskvalifikovaný Jamajčan „vběhl“ do semifinále z dodatkového běhu. Češi měli jasno: další protest. O jeho výsledku ještě krátce před druhou hodinou ranní brazilského času jasno nebylo.

Hejnová hladce postoupila

Dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová žádné potíže s překážkami ani s postupem neměla a ušetřila síly na semifinále.

Ve svém rozběhu na 400 metrů překážek doběhla druhá a závěr pouze vyklusala tak, jak plánovala před závodem.

Zuzana Hejnová v rozběhu závodu na 400 metrů překážek doběhla na postupovém druhém místě. (16. srpna 2016)

„Jsem spokojená. Šla jsem lehce a pohlídala jsem si postup,“ řekla.

Hejnová proběhla ve svém teprve druhém běhu na této trati v sezoně cílem v času 55,54 a zlepšila si nejlepší letošní výkon ze Zlaté tretry o 15 setin.

Dál jde na stejné trati také Denisa Rosolová.

Druhá česká překážkářka s modrými rukávy doběhla ve svém rozběhu v čase 56,36 čtvrtá. Původně se díky diskvalifikaci Jamajčanky Leah Nugentové posunula na třetí místo, ale po úspěšném protestu soupeřky se Rosolová vrátila na čtvrtou pozici a postoupila do dalších bojů až časem.

Rudisha obhájil olympijské zlato

Prvenství v běhu na 800 metrů obhájil David Rudisha z Keni. Světový rekordman a úřadující mistr světa zvítězil v čase 1:42,15 minuty před Alžířanem Taufikem Machlúfím, který v Londýně vyhrál patnáctistovku.

Třetí skončil americký půlkař Clayton Murphy.

Rudisha převzal vedení zhruba na metě 500 metrů od 19letého krajana Alfreda Kipketera, který nasazené tempo z prvního kola neudržel a doběhl sedmý. Obhájce zlata už před sebe nikoho nepustil, jeho čtyři roky starý světový rekord z Londýna 1:40,91 tentokrát v ohrožení nebyl.

O rok starší Machlúfí si za staronovým šampionem doběhl vedle stříbra i pro národní rekord 1:42,61, v Riu bude ještě obhajovat titul na 1500 metrů.

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně zvláštním způsobem.

Na poloviční trati žen vybojovala zlatou medaili Shaunae Millerová z Baham v letošním světovém maximu a osobním rekordu 49,44.

Ale jakým způsobem!

Millerová se vrhla do cíle šipkou po hlavě a o šest setin předskočila favorizovanou americkou běžkyni Allyson Felixovou, která vyčerpanou Bahamanku v posledních metrech úspěšně dotahovala.

Světová šampionka Felixová původně chtěla v Riu usilovat o výjimečný double na tratích 200 a 400 metrů, ale na dvoustovce, na níž triumfovala před čtyřmi lety v Londýně, neuspěla v národní kvalifikaci.

A zlato teď nemá ani ze čtvrtky.

Bronzovou medaili získala stejně jako na loňském MS v Pekingu Shericka Jacksonová z Jamajky.

Atletika v Riu

FINÁLE
Muži
800 m:
1. Rudisha (Keňa) 1:42,15, 2. Machlúfí (Alž.) 1:42,61, 3. Murphy (USA) 1:42,93, 4. Bosse (Fr.) 1:43,41, 5. F. Rotich (Keňa) 1:43,55, 6. Lewandowski (Pol.) 1:44,20, 7. A. Kipketer (Keňa) 1:46,02, 8. Berian (USA) 1:46,15.

Tyč: 1. Da Silva (Braz.) 603, 2. Lavillenie (Fr.) 598, 3. Kendricks (USA) 585, 4. Kudlička (ČR) a Lisek (Pol.) oba 575, 6. Süe Čchang-žuej (Čína) 565, 7. Balner (ČR), Filippidis (Řec.) a Sawano (Jap.) všichni 550.

Ženy
400 m:
1. Millerová (Bah.) 49,44, 2. Felixová (USA) 49,51, 3. Jacksonová (Jam.) 49,85, 4. Hastingsová 50,34, 5. Francisová (obě USA) 50,41, 6. McPhersonová (Jam.) 50,97, 7. Zemljaková (Ukr.) 51,24, 8. Grenotová (It.) 51,25.

ROZBĚHY A KVALIFIKACE
Muži
110 m př.:
1. McLeod (Jam.) 13,27, ...Svoboda (ČR) diskvalifikován.

Ženy
Disk:
1. Pérezová (Kuba) 65,38.

400 m př.: 1. Traceyová (Jam.) 54,88, ...6. Hejnová 55,54, 22. Rosolová (obě ČR) 56,36 - obě postoupily do semifinále.

Autoři: ,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomohl Čechům k respektu i olympiádě. Španělský stratég vyčte formu z tváře

26. dubna 2024

Přišel Česko učit úspěšné španělské badmintonové cestě. Brzy nato se stal koučem reprezentace. Po...

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

Řečtí a francouzští sportovci si v Aténách předali olympijskou pochodeň

26. dubna 2024  19:11

Slavnostní předání olympijské pochodně pro hry v Paříži dnes večer začalo na zaplněném stadionu v...

Pomohl Čechům k respektu i olympiádě. Španělský stratég vyčte formu z tváře

26. dubna 2024

Přišel Česko učit úspěšné španělské badmintonové cestě. Brzy nato se stal koučem reprezentace. Po...

Tři české jachtařky pro Paříž. Kvalifikovaly se i Burská s Tkadlecovou

25. dubna 2024  20:54

Český jachting bude na olympijských hrách po windsurfařce Kateřině Švíkové zastupovat i posádka...

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala pro Česko olympijskou účast

24. dubna 2024  19:59

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala na poslední kvalifikaci ve francouzském Hyeres pro Česko...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...