Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 20. srpna 2017 Bernard

Čáslavská a Železný končí v MOV

5 2001
Praha - Věra Čáslavská a Jan Železný se vzdali členství v Mezinárodním olympijském výboru. Bývalá vynikající gymnastka to zdůvodnila přetrvávajícími zdravotními problémy, oštěpařský rekordman se omluvil s tím, že chce ještě pokračovat v závodní kariéře. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek projednal v Lausanne odstoupení obou českých zástupců s předsedou MOV Jacquesem Roggem a potvrdil, že prosincový výkonný výbor MOV jejich rezignaci přijme. Česko pak nebude mít ve vrcholném orgánu olympijského hnutí žádné zastoupení.


Železný tak opustil MOV po necelých dvou letech po svém zvolení. O tomto kroku dlouho uvažoval. "Nechci, aby to našemu olympijskému hnutí a sportu uškodilo nebo to vyznělo, že si funkce nevážím, protože je tomu právě naopak," zdůraznil světový oštěpařský rekordman v rozhovoru pro ČTK.  

"Zjistil jsem však, že časové vytížení je příliš náročné na to, abych mohl svoje působení v MOV skloubit s kariérou, o rodině ani nemluvě. Zkrátka cítím, že to nemohu dělat pořádně," vysvětlil sedminásobný vítěz ankety o tuzemského atleta roku. Svůj úmysl konzultoval i se šéfem MOV Jacquesee Roggem, který jeho rozhodnutí pochopil a odpověděl, že jeho další působení v MOV není v budoucnu vyloučeno. 

Český zástupce by v MOV nemusel scházet dlouho. V roce 2003 se v Praze koná zasedání Mezinárodního olympijského výboru, což je z diplomatického hlediska ideální příležitost. "Ano to je možné. Zažil jsem to sám letos v Moskvě, kde do exekutivy zvolili tehdejšího šéfa tamního olympijského výboru Vitalije Smirnova. Hostiteli je v jeho prostředí mezinárodní výbor mírně nakloněn," poznamenal Železný, jehož mandát by vypršel v roce 2004 a šance na znovuzvolení se mu zdá minimální.

Jedním z možných kandidátů je předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek, jenž se však k této záležitosti nechtěl vyjadřovat. Vzhledem k poměrně složitým procedurám by asi již nestihl volby v příštím roce v Salt Lake City. Praha by skýtala mnohem reálnější příležitost. "Předseda Jirásek by byl podle mého vhodným kandidátem," mínil Železný.

Autoři: ,


DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze