Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kejvalova éra, díl druhý. Jak chce získat více financí pro český sport?

  5:59
Neměl protikandidáta a zvolili jej takřka jednomyslně. Jiří Kejval načne druhé čtyřleté období v roli předsedy Českého olympijského výboru. Jaké bylo to předchozí?
Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Co se povedlo

Lepší pohled na sport
„Po krachu Sazky v roce 2012 jsme byli u mnohých jen za neschopné bafuňáře,“ vzpomíná. „Teď veřejnost začala zase vnímat, že pro sport dýcháme a že sport je nedílnou součástí zdravé a moderní společnosti.“

Vydařené hry
Ty v Soči 2014 se staly nejúspěšnější zimní olympiádou české historie, s osmi medailemi včetně dvou zlatých. Letní bilance z Ria 2016 potom vyrovnala celkový počet deseti medailí z roku 2012, ale proti londýnským čtyřem zlatým se letos urodila jen jedna, což mělo za následek sestup na 43. místo v pořadí zemí.

„Celkem osmnáct medailí za olympijský cyklus je však nejvíc i v historii Československa,“ říká Kejval. „Přitom si musíme uvědomit podmínky, v nichž se čeští sportovci připravují. Jsme zhruba desetkrát úspěšnější na jednu vynaloženou korunu než Britové.“

Olympijské parky
V roce 2014 si odbyly premiéru v Praze, letos na ni navázalo Lipno. Projekt ocenil i Mezinárodní olympijský výbor a Čechy jmenoval „poradci“ pro budování parků v jiných zemích. Negativem toho zimního v Praze nicméně bylo, že po něm nezůstala žádná nadále využitelná sportoviště.

Méně viditelné počiny
Těmi je například vytváření Národních sportovních center, tedy snaha navázat na to, co tu kdysi v podobné formě existovalo. Vytváří se též moderní metodika pro trenéry. Došlo k většímu propojení sportu s uměním a architekturou . Česká olympijská nadace rozdělila 6 milionů korun dětem ze sociálně slabších rodin. A novinkou je projekt Duální kariéra pro přední sportovce. „Snažíme se jim zjednodušit, aby až v 30 nebo 35 letech skončí, měli potom i další kariéru.“

Co se povedlo zčásti

Více peněz do sportu
Zastavil se pokles podpory sportu ze strany státu. Z rozpočtu ministerstva školství plynulo na začátku tohoto období do sportu 2,8 miliardy korun, na příští rok je přislíbeno už 6 miliard. Další stamiliony zajistil systém loterijních odvodů.

Bohužel, takové přerozdělování peněz z loterií už nebude od roku 2017 možné. „Nahrazujeme to sice vyšší podporou od státu, ale obávám se situace, kdy se české ekonomice přestane dařit a začne se pak škrtat ze státního rozpočtu,“ říká Kejval.

Zlepšit vztah dětí ke sportu
„Dlouhá léta úpadku se projevila na fyzické kondici naší mládeže,“ připomíná předseda ČOV. Změnit to je běh na dlouhou trať. Pomoci má projekt Olympijský víceboj, do nějž se za rok zapojilo 1 878 škol a 300 tisíc dětí. Právě při něm se však naplno ukázalo, že při porovnání výsledků dnešních dětí s těmi z předchozího desetiletí došlo k výkonnostnímu propadu takřka ve všech disciplínách.

Pročistit sportovní prostředí
Hledání souladu mezi ČOV a Českou unií sportu vyústilo ve spory a tvrdší výměnu názorů mezi Kejvalem a Miroslavem Janstou, předsedou unie.

V posledních dvou letech se situace zklidnila, ovšem Kejval uznal: „Promarnili jsme z velké části první dva roky, kdy jsme si nastavovali kompetence mezi jednotlivými sportovními organizacemi.“

Idea, aby byl národní olympijský výbor podobně jako například v Itálii jediným mocným, vše zastřešujícím sportovním orgánem v zemi, se v českém prostředí neujala.

Šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval hovoří na akci Vzpomínka na Věru...
Předseda českých olympioniků Jiří Kejval myslí i na sportovce, kteří už

Co se nepovedlo

Zastoupení ve vládě
„Český sport dosud takové stálé zastoupení nemá. O to musíme usilovat,“ řekl Kejval. „Naše zájmy sice nyní hájí skvělá ministryně školství, ale systémové řešení chybí.“

Získat místo v MOV
Od roku 2012 nemá Česko ani svého představitele v Mezinárodním olympijském výboru, jehož by si vzhledem k tradici i úspěšnosti českého sportu zasloužilo. Za komisi sportovců neúspěšně kandidovaly Barbora Špotáková i Šárka Strachová. A do společenství mocných mužů a žen pěti kruhů dosud neprošel ani Kejval, který nyní o místo v MOV usiluje.

Peníze z měst a obcí do sportu
„V tomto směru nastal v letech 2008 a 2009 propad a tato díra se bohužel dodnes nevyrovnala,“ uvědomuje si Kejval. „Ještě nejsme ani na úrovni roku 2008.“

Problém kolektivních sportů
Na mezinárodním poli jsou na tom nejhůř za českou historii, žádný tým se neprobojoval na letní hry do Ria. „Těm musíme pomoci!“

Co nyní vymýšlí nového

Top Team
Chce pro nejlepší české sportovce vytvořit srovnatelné podmínky k přípravě s jejich soupeři. „V tomto směru máme vůči nim stále velký dluh.“ Za čtyřletý cyklus by měl ČOV mezi ně rozdělit 170 milionů korun na přípravu.

Společenská odpovědnost firem
„Na Západě je povinností firem, které se chtějí podílet na veřejných zakázkách, odvádět peníze do sportu, do kultury a na charitu,“ připomíná Kejval. Takový zákon je podle něj u nás nutné prosadit, protože hlavně u firem s nadnárodními vlastníky toto pravidlo nefunguje.

Důraz na digitální média
Tudy má vést cesta sportu k dětem a mládeži. „Chceme jim ukazovat, jak může být sport krásný. Ale musíme to dělat jejich způsobem komunikace, tedy především pomocí sociálních sítí.“

Návodem může být i YouTube seriál Lodní deník z Olympijského parku Lipno, který nasbíral 646 tisíc zhlédnutí.

Doba se změnila.

Také ČOV musí měnit strategii.

O čem Jiří Kejval po svém zvolení také hovořil

O tom, jaké budou jeho priority pro další čtyřleté období:

„Jsou dvě. Jednak otázka přístupu mládeže ke sportu. Na příkladu olympijských parků jsme si ověřili, že není pravda, že děti nechtějí sportovat. Děti ale musí dostat příležitosti. Ony zatím, když to budu bagatelizovat, často ani nevědí, že sport existuje. A druhou prioritou je pro mě vrcholový sport. Jsme hodně kritizováni, že se staráme o ten základní sport a o ta děcka, ale přední sportovci sami dřou a pomáhají nám i s motivací a akcemi pro mladé, ale nic za to od nás nedostávají. A to je špatně. Teď máme podporu pani ministryně i partnerů, a proto chceme v krátkém čase odprezentovat náš Top Team sportovců, kterým vytvoříme takové podmínky, aby to nebylo příště na sedm bronzových, ale třeba sedm zlatých. V tom jsme se hodně inspirovali od Britů.“
O výběru sportovců do Top Teamu:

„Martin Doktor si vytvořil velký poradní orgán, složený z největších expertů na různé sporty. Máme v zásadě tři kategorie Top Teamu. První kategorie: žhavá želízka na olympijské medaile. Martina Sáblíková a spol., celkem deset až dvacet jmen. Druhá kategorie: ti, kterým věříme, ale kde medaile není ložená: například Šárka Strachová. A třetí kategorie: mladí, začínající sportovci. Na ně dostáváme peníze i z fondu Solidarita MOV. Už letos na podzim by měly být pro členy Top Teamu k dispozici první finanční prostředky. Navíc bychom chtěli, aby podpora sportovců ze strany ČOV byla čtyřletá a ne dvouletá jako doposud.“

O ozdravném procesu pro kolektivní sporty:

„To je záležitost na desetiletí. Myslím, že musíme začít úplně od začátku. Udělali jsme si analýzu, jak kolektivní sporty fungují v zemích, kde na tom byli před pár lety podobně, například v Polsku nebo Maďarsku. Jednoznačně se tam ukazuje, že se vydali cestou sportovních akademií, do nichž jsou vybírány talentované děti. U nás s tím začal v první řadě hokej a v mládežnických kategoriích je zřetelně vidět, jak se nyní zvedá.“

O snaze o zakotvení společenské zodpovědnosti firem v legislativě:

„Navolno to nefunguje. Sám jsem v představenstvu velké nadnárodní společnosti a vím, jaké to je, když za mnou přijdou kolegové z Rumunska, že by chtěli dát peníze do sportu. Pokud si zrovna nevzpomenu, že dělám pro olympismus, tak je pošlu do háje, protože to nepřináší pro společnost žádný ekonomický efekt. Ale když za mnou přijdou, že ty peníze musí investovat, protože jinak by se podle zákonů té které země nemohli zúčastňovat veřejných zakázek, tak je schválení té částky na představenstvu otázkou deseti vteřin. Na Západě to tak všude mají, u nás ne. Což je chyba. To jsou ty miliardy, které neodcházejí našim sportovcům, ale mizí v zahraničí.“

O vztazích s politiky:

„Já se snažím vyhýbat politice, co nejvíc to jde. Nicméně my jsme v politickém prostředí do velké míry závislí na státním rozpočtu. Takže budeme intenzivně pracovat, aby každá z politických stran, o kterých si myslíme, že mají šanci dostat se do parlamentu, měla ve svém volebním programu podporu sportu.“

O "nováčkovi" mezi místopředsedy ČOV, fotbalovém šéfovi Peltovi:

„Mirek Pelta je předsedou největšího sportovního svazu v Česku a pro mě osobně bylo pozitivním překvapením, že vrcholný představitel fotbalu je připraven zásadně se podílet i na práci v olympismu. Jsme přesně dohodnuti, čemu se bude v ČOV věnovat - tomu, v čem je nejsilnější. Tedy práci se sponzory. Ale chce se angažovat také z hlediska charitativních věcí.“

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala pro Česko olympijskou účast

24. dubna 2024  19:59

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala na poslední kvalifikaci ve francouzském Hyeres pro Česko...

Rozpočet ČOV v olympijském roce bude vyrovnaný, zhruba třetina z něj půjde na Paříž

24. dubna 2024  13:13

Český olympijský výbor (ČOV) bude v olympijském roce 2024 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, kdy...

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

Šermíři Ruska a Běloruska nebudou na olympiádě, nepřihlásili se do kvalifikace

23. dubna 2024  20:03

Na letních olympijských hrách v Paříži nebudou startovat ruští ani běloruští šermíři. Evropská...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...