• Středa 23. srpna 2017 Sandra

Fiasko, zlobí se po hrách Keňané. A vadí jim, že pomohli cizím běžcům

MARNÁ SNAHA. Keňané sice režírovali olympijský maraton, jenže ze zlaté medaile se radoval Kiprotich z Ugandy - jejich tréninkový parťák. | foto: Reuters

14 2012
Bylo to fiasko, otřesné vystoupení, ulevil si po olympijských hrách keňský ministr sportu Paul Otuoma. Běžecká velmoc zůstala v Londýně za očekáváním, Keňany navíc štve, že medaile sklízeli cizí vytrvalci, kteří s tamními elitními atlety trénují. Příčiny neúspěchu bude zkoumat nezávislá komise.

Závod na 5 000 a 10 000 metrů ovládl Brit Momamed Farah, jenž stejně jako vítěz maratonu Stephen Kiprotich využívá v přípravě vysokohorské středisko Eldoret, kde trénují spolu s elitními Keňany.

Až za Kiprotichem doběhl v neděli dvojnásobný mistr světa v maratonu Abel Kirui, kterého zastupuje stejná manažerská společnost jako ugandského závodníka.

"Bylo vidět, že se spolu během závodu baví. Chovali se, jako kdyby soupeři v olympijském závodě pomáhali," divil se ministr sportu.

Keňané získali v Londýně jedenáct medaili, z toho jen dvě zlaté zásluhou steeplaře Ezekiela Kemboie a půlkaře Davida Rudishi, jenž se blýskl zlepšením svého světového rekordu.

V medailovém pořadí zemí skončili na 28. místě, zatímco na minulých hrách v Pekingu byli třináctí se šesti zlaty a celkem 14 cennými kovy.