• Pondělí 21. srpna 2017 Johana

Házenkáři Dánska sebrali Francii zlatý olympijský hattrick

Radost dánských házenkářů, kteří vyhráli zlaté medaile na olympijských hrách. | foto: Reuters

21 2016
Házenkáři Dánska nečekaně vyhráli olympijský turnaj v Riu de Janeiro. V dnešním finále překvapivě porazili obhájce prvenství Francii 28:26 a nedovolili jí získat třetí zlato po sobě po triumfech v Pekingu a Londýně. Seveřané slaví historicky první olympijský kov z mužského turnaje a hned ten nejcennější.

Ve finále zpočátku vedli favorizovaní Francouzi, ale Dánům se na konci první půle povedl obrat a do šaten šli s dvoubrankovým vedením. Obhájce zlata pak několikrát nevyužil šanci na srovnání, Dánům naopak vycházely střely ze střední vzdálenosti a v 49. minutě získali rozhodující pětigólový náskok.

Dánský házenkář Mikkel Hansen ve finále olympijského turnaje proti Francii.
Radost Dánů z vítězství v olympijském turnaji házenkářů.
Radost dánských házenkářů, kteří vyhráli zlaté medaile na olympijských hrách.

Bronzové medaile získali házenkáři Německa, pro které to byl už pátý cenný kov v historii olympijských her. Ve sbírce mají po dvou zlatých a dvou stříbrných medailích. Naposledy se radovali z druhého místa v roce 2004 v Aténách.

Do duelu o bronz dnes sice lépe vstoupilo Polsko, Němci ale manko brzy zlikvidovali. První poločas vyhráli 17:13 a po přestávce náskok ještě zvýraznili. Nejlepšími střelci vítězného týmu byli Tobias Reichmann se sedmi a kapitán Uwe Gensheimer s šesti góly.