• Sobota 27. května 2017. Valdemar

Norské házenkářky zlato neobhájí, ve finále se utká Rusko s Francií

Francouzské házenkářky se radují z postupu do olympijského finále přes Nizozemsko. (18. srpna 2016) | foto: AP

19 2016
Házenkářky Norska zlaté olympijské medaile v Riu de Janeiro neobhájí, v semifinálovém dramatu podlehly Ruskám 37:38 v prodloužení. Poprvé v historii získají na OH medaili francouzské házenkářky, které udolaly úřadující vicemistryně světa Nizozemky 24:23. Večer plný nervů tedy určil složení soubojů o cenné kovy: finále - Rusko vs. Francie, o třetí místo - Norsko vs. Nizozemsko.

Favorizované Norky většinu zápasu s Ruskami ztrácely, vyrovnaly až v poslední minutě. Soupeřky pak znovu poslala 18 vteřin před koncem do vedení 31:30 ze sedmičky Jekatěrina Ilinová, ale vítězkám zlatých medailí z Londýna i předchozích her v Pekingu se podařilo pět vteřin před sirénou srovnat.

Rozhodlo prodloužení, ve kterém měly znovu navrch Rusky. Do finále se dostaly poprvé od roku 2008, kdy v něm podlehly právě Norkám.

Francie dosud byla na olympijských hrách nejlépe čtvrtá v roce 2004 v Aténách. Na mistrovství světa naposledy dosáhla na medaili v roce 2011, kdy získala stříbro. To už má nyní v Riu jisté. Vzájemný duel ve skupině vyhrály Rusky 26:25.

Sedmi góly se na postupu podílela Allison Pineauová a šestkrát skórovala za vítězky Alexandra Lacrabereová. Nizozemsku nepomohlo osm gólů Laury van der Heijdenové.