Doporučujeme

Plavecké centrum (v popředí) a bazén pro vodní pólo určené pro olympijské hry v

Plavecké centrum (v popředí) a bazén pro vodní pólo určené pro olympijské hry v Londýně 2012 | foto: AP

Stál miliardy, teď jdou z olympijského bazénu oči kolem. Nejvíc znakařům

  • 46
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Nevyšlo zrovna levně, ale je to nejmajestátnější sportoviště olympijského parku. Plavecké centrum z dílny Zahy Hadidové, britské architektky s iráckými kořeny, je současně nejproblematičtějším dítětem londýnských her - jako první mělo svůj design, jako poslední bylo dostavěno. V létě bude ale vstupní branou do olympijského parku. Po zásluze.

Když se hi-tech plavecké centrum v Londýně konstruovalo, všem se myslí honilo jediné slovo: rychlost. Chceme nejrychlejší bazén světa, objednal si organizační tým. Teď věří: v létě během olympijských i paralympijských her by se ve vodě měly lámat rekordy.

"Budou tady pršet," tuší Rebecca Adlingtonová, britská plavecká hvězda a dvakrát zlatá z Pekingu. První rekord padl už pár týdnů po slavnostním otevření plaveckého chrámu, při britském mistrovství ho na polohové dvoustovce překonala paralympionička Eleanor Simmondsová.

Klíčem k rychlému plavání je klidná hladina, vlny zpomalují. Bazén proto nelemují stěny ale odvodňovací kanál, aby se zabránilo zpětnému rázu. Závodní padesátka je hluboká tři metry, široká 25 metrů a rozdělená na deset drah. Plavat se ale bude jen v osmi, boční dráhy mají pohlcovat nežádoucí vlnění. Filtrace se během závodů zastaví, aby voda nepůsobila protiproud, teplota vzduchu bude o stupeň vyšší než teplota vody (která má 26 stupňů), aby plavci nepocítili šok, až se zanoří.

"Voda je příjemná," hodnotila česká akvabela Alžběta Dufková, která plavecké centrum otestovala v olympijské kvalifikaci. "Pro mě by mohla být teplejší," smála se její kolegyně Soňa Bernardová. "Ale v teplé se pak hůř plave a víc bolí svaly," oponovala zase mladší z dvojice.

Při stavbě centra bylo použito 180 tisíc kachlíků v obou plaveckých padesátkách (jedné závodní a jedné tréninkové) a pětadvacítce pro skokany, v závodní padesátce žbluňkají skoro čtyři miliony litrů vody.

olympijské plavecké centrum v Londýně
olympijské plavecké centrum v Londýně

Na skokanské můstky se použilo 462 tun betonu, na celou stavbu pak devět tisíc tun oceli. Celé dílo korunuje 160 metrů dlouhá střecha. Má tvar vlny, která jako by vystříkla z bazénů, z jedné strany připomíná hlavu vorvaně, shora zase rejnoka, co roztahuje "křídla".

Uvnitř je všechno voňavě nové, naleštěné, v chromovaných zábradlích se vidíte jako v zrcadle. Olympijský skvost pak může v jeden moment díky dočasným tribunám, které po hrách zmizí, navštívit 17,5 tisíce diváků. I vinou přístavků narostla cena stavby na 269 milionů liber, přes osm miliard korun, tedy na skoro čtyřnásobek původního rozpočtu.

"Ale je to nádhera," žasla Bernardová. "Je suprový," souhlasila Dufková. "Plave se tady moc dobře a je lepší než v Pekingu, líbí se mi víc."

Světová rekordmanka Gemma Spofforthová ovšem takové nadšení z nového bazénu neprojevila. Hlavně proto, že se specializuje na znakařské tratě. A musí proto pořád koukat na strop.

"Ten bazén je hrozný," vzkázala přes deník Guardian architektce. "Kvůli prohnuté střeše a uspořádání světel nedokážu v dráze plavat rovně. Ale aspoň máme výhodu, že jsme si to při britském šampionátu mohli vyzkoušet. Budeme mít náskok před těmi, kteří přijedou až na olympiádu."


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.