Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 21. srpna 2017 Johana

Přestal pít – a teď má zlato!

14 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Další z příběhů o napraveném hříšníkovi, který došel k odměně za své pokání. Lars Bystöl se před dvěma lety namol opilý málem utopil v ledových vlnách přístavu v Oslu. To se porval na party na lodi a spadl přes zábradlí. Skončil v nemocnici a pak na policii.

Ještě loni na jaře byl vyřazen z norského týmu za to, že popíjel večer před závodem na posvátném Hollmenkollenu. A v neděli se stal olympijským vítězem na středním můstku!

"V létě jsem si řekl, že vyhraju olympiádu. A tak jsem udělal," smál se. "A to mám ještě raději ten velký můstek, tam se líp lítá," říkal.

Oslavoval pak dlouho do noci. Ale pil jen kapučíno. A ráno už drandil na sjezdovkách v Sestriere. "Miluju lyže, jupííí!"

Běžky, sjezdovky, skočky i speciální telemarkové, odlehčené na sjíždění z kopce s volnou patou. "Už od deseti let, proto mám tak skvělé dopady," pyšní se.


Stylové přistání do telemarku, pokleku s pokrčenou nohou, mu hodně přidalo na zlatém hodnocení. Jeho strýc Arne byl sdruženář, pátý na mistrovství světa ve Falunu v roce 1993. Také Lars začínal u severské kombinace, tradiční a vážené vikingské disciplíny. Párkrát dokonce sjel na běžkách buben můstku.

Lars Bystöl

27 let, Norsko, olympijský vítěz ve skoku na středním můstku.

2x bronz z týmové soutěže na MS 2003 a 2005, mistr světa v týmech v letech (2006), 1 výhra v závodě Světového poháru (2006 Innsbruck).

Několikrát měl potíže s alkoholem. Začínal jako sdruženář, jeho strýc Arne byl v kombinaci 5. na MS 1993.
Jeho osobní trenér Pedersen už přivedl k olympijskému zlatu v roce1994 Bredesena.

Miluje lyže ve všech podobách: běžky, sjezdovky, skokanské i telemarkové.

Až na konci juniorské éry přestoupil trvale ke skokanům. O jeho talentu se vědělo, stejně jako o družné povaze. Víc času než na můstcích trávil na diskotékách.

A hádejte, zda se změnil, když se po střední škole přesunul z Lillehammeru do hlavního města.

Už na minulé olympiádě byl devátý a loni na mistrovství světa čtvrtý. Jenže po jarním alkoholovém incidentu byl za trest vyřazen do B-týmu.

Přes léto se připravoval s osobním trenérem Pedersenem, který v roce 1994 dovedl k olympijskému zlatu posledního Nora, Espena Bredesena.

A také na půl úvazku pracoval jako obchodník u jedné firmy. Což mu asi prospělo. "Musel jsem s tím už něco udělat," přiznal.

Jistě mu jako vykřičník trčel před očima příklad fenomenálního Fina Nykänena, jehož alkohol dovedl ze zlatých olympijských stupňů až za mříže.

Vítězství hned v prvním Kontinentálním poháru v srpnu doma v Lillehammeru katapultovalo Bystöla zpět mezi elitu.

Po Novém roce vyhrál na Turné v Innsbrucku a finský trenér Mika Kojonkoski řekl: "Je to jeden z nejnadanějších skokanů."

Teď se začíná řadit také mezi nejúspěšnější.

Norský skokan ny lyžích Lars Bystöl, vítěz na středním můstku, pózuje se zlatou medailí.Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze