Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 17. srpna 2017 Petra

Rogge: Olympijský výbor nese za smrt sáňkaře morální odpovědnost

Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili | foto: AP

26 2010
Mezinárodní olympijský výbor nese podle předsedy Jacquese Rogga morální odpovědnost za úmrtí sáňkaře Nodara Kumaritašviliho v tréninku na olympijský závod ve Vancouveru. Vyzval proto organizátory příštích her v Soči, aby postavili nanejvýš bezpečnou dráhu.

Ledové koryto v Kanadě umožňuje vyvinout rychlosti, jakých se jinde nedosahuje. "My ale nikdy nevolali po větší rychlosti, nikdy. Naší odpovědností je, abychom měli dobré hry. Není to však odpovědnost v právnickém slova smyslu," řekl Rogge.

"MOV není spojován s touto dráhou. Morální povinností MOV je zajistit, aby nevznikalo zbytečně vysoké riziko. To ve sportu vždy existovalo, ale často ho na sebe berou i sami sportovci a jdou až za hranice svých schopností," uvedl.

MOV očekává po tragické nehodě závěrečnou zprávu od lékařů, kanadské policie i sáňkařské federace. V budoucnu by chtěl Rogge takovým nehodám sportovců co nejvíce předejít.

"MOV má v tomto jasno a radí Rusům: prosíme, dodejte nám dráhu, která nehazarduje se životy," prohlásil Rogge. V Soči se začne s výstavbou tento rok a organizátoři ujišťují, že bude pomalejší než ta ve Whistleru.

Smrtelný případ gruzínského sáňkaře by podle Roggeho neměl zastínit jedinečnou atmosféru vancouverské olympiády, kterou přirovnal k té z roku 1994 v Lillehammeru a z roku 2000 při letních hrách v Sydney.

Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru, vítá sportovce na zahajovacím ceremoniálu ve Vancouveru. (12. února 2010)

Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru, vítá sportovce na zahajovacím ceremoniálu ve Vancouveru. (12. února 2010)

"Lidé ve Vancouveru slaví a radují se. Věřím, že o této olympiádě budu hovořit v pozitivním smyslu," předeslal, co od něj svět uslyší v neděli při slavnostním zakončení.

Do budoucna by Rogge přivítal v programu her například skoky na lyžích žen a soutěže ve slopestylu snowboardistů.

Autoři: ,


DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze