Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 21. srpna 2017 Johana

Rumunská kladivářka Melinteová dopovala

27 2000
S y d n e y - Pár minut před začátkem kvalifikace olympijské soutěže v hodu kladivem žen byla ze startovní listiny vyškrtnuta mistryně světa a držitelka světového rekordu Rumunka Mihaela Melinteová, protože podle mluvčího Mezinárodní atletické federace Giorgia Reineriho měla pozitivní dopinkový test na nandrolon. Rumunský atletický svaz byl o případu informován v pondělí. Melinteová se o výsledku testu dozvěděla až dnes právě ve chvíli, kdy se chystala na vstup do kvalifikace.

"Atletická federace nás požádala, abychom Melinteovou odvedli z koulařského sektoru, a my jsme vyhověli," uvedla mluvčí organizačního výboru her Jayne Pearceová. "Sami bychom něco takového neudělali." Melinteová měla podle předsedy lékařské komise IAAF Arneho Ljunqvista pozitivní test při červnovém mítinku v Miláně. Národní svaz s trestem pro kladivářku váhal, a tak zakročila IAAF.

"Rumunský svaz od nás obdržel 25. září dopis," uvedl Reineri. "Když se nic nestalo, nezbylo nám než Melinteovou zastavit. Neměla vůbec nastoupit," dodal. Vzorek byl analyzován v laboratořích Mezinárodního olympijského výboru v Římě a IAAF byla o výsledku informována 5. srpna. Federace pak několik dní čekala na další analýzu, která pozitivní test potvrdila.

"Doručili jsme nutné informace včas všem, kterých se to týkalo," hájil postup Ljunqvist. "Nepředpokládali jsme, že budeme muset Melinteovou zastavit až na startu soutěže."

Pětadvacetiletá Rumunka dominovala loni své disciplíně na mistrovství světa i evropskému šampionátu rok předtím. Při premiéře soutěže kladivářek na olympijských hrách chtěla svou suverenitu potvrdit.

Autor:


Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám
Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Jak se jiné ženy postavily k nevěře a co jim pomohlo.

Najdete na iDNES.czmobilní verze