Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samaranch - muž mnoha tváří. Pro jedny diktátor, pro jiné druhý Coubertin

  9:15
Pro někoho je architektem moderního olympijského hnutí. Pro druhé diktátorem podporujícím korupci, snad i agentem KGB. Historici sportu však tvrdí: Juan Antonio Samaranch byl druhým Coubertinem. Do dějin olympiád zasáhl revolučním způsobem. Jedenadvacet let stál španělský markýz v čele Mezinárodního olympijského výboru, do roku 2001. Ve středu ve věku 89 let zemřel.

Juan Antonio Samaranch | foto: Profimedia.cz

Loni v září, při volbách hostitele olympijských her 2016, Juan Antonio Samaranch žádal: "Je mi 89 let. Jsem blízko ke konci svého času. Proto vás prosím o tu čest přidělit hry Madridu a mé zemi."

Jeho přání vyslyšeno nebylo. V posledním kole voleb podlehl Madrid brazilskému Riu. Ještě byl hostem vancouverských zimních her. Ještě se chystal na cestu do Číny. Ještě v neděli ráno cvičil. Pak ho opět zradilo srdce. A tentokrát už nad infarktem nezvítězil.

Hodiny v barcelonské nemocnici ukazovaly 13.25. Někdejší pán světa sportu právě zemřel. A Jacques Rogge, jeho nástupce v křesle prezidenta MOV, řekl: "Odešel muž, jenž stvořil moderní olympijské hry."

Vyvedl hry z éry úpadku

Kontroverzní diktátor. Nedemokratický vládce. Papež sportu. To vše o Samaranchovi kdysi psali. Jenže on zároveň silou své autority vyvedl olympijské hnutí z éry úpadku, kdy živořilo s půldruhým milionem dolarů na kontě, do časů nevídané prosperity. "Dvacet let v čele MOV bylo mými nejlepšími 20 lety," tvrdil. Tady stvořil v letech 1980–2001 své životní dílo.

J. A. Samaranch

Bývalý prezident MOV, španělský markýz a velvyslanec se narodil 17. července 1920 v Barceloně v rodině textilních průmyslníků, jež se po občanské válce v roce 1939 přiklonila ke generálu Frankovi. Vystudoval management, byl mistrem světa v hokeji na kolečkových bruslích. Za Frankova režimu se stal ministrem sportu a roku 1977 velvyslancem v SSSR. V Moskvě jej roku 1980 zvolili prezidentem MOV, v této funkci vydržel 21 let. Tvůrce moderního olympismu zemřel včera ve věku 89 let.

Pochopil, že musí olympiády změnit, pokud je chce zachránit. Proto přivedl na jejich jeviště profesionály z NBA či NHL. Anebo sponzorské giganty jako Kodak či Coca-Cola. Ti najednou platili za spojení s pěti kruhy 30 milionů dolarů ročně. Příjmy za televizní práva šplhaly do miliard.

"Navíc udržel jednotu olympiád po éře bojkotů," oceňuje Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, byť právě komunistický bojkot her v Los Angeles 1984 považoval Samaranch za největší prohru své kariéry. Hrozbu dalšího bojkotu, Soulu 1988, však už razantně zlikvidoval.
Přičinil se o návrat Číny na hry, o větší účast žen, o založení antidopingové agentury WADA. Olympiádu přivedl v roce 1992 i do své Barcelony. "Dostali jsme ji na mapu světa," liboval si.

Domněnky a spekulace

A temná strana jeho síly? Vstupujeme na pole mnoha domněnek a spekulací. Vyčítali mu korupci a požitkářství. Obviňovali jej z podílu na korupčním skandálu Salt Lake City při volbách dějiště zimní olympiády 2002. Obhájil se však i před Kongresem USA.

"MOV pod jeho vedením je skupina polokriminálních lidí, jež nefunguje na základech demokracie. Jednou za čas zvolí pořadatelské město her a mezitím si užívají," psal v roce 1996 Andrew Jennings ve skandální knize Pánové kruhů.

Světlo světa spatřila též fotografie, na níž mladý Samaranch klečí před generálem Frankem ve fašistické uniformě. "Byl jsem na straně Franka stejně jako řada Španělů," hájil se. "Podle mne udělal pro moji zemi výjimečné věci. Je na mých krajanech, aby posoudili, zda jsem se tehdy nějak provinil."

Samaranche napadli i za přítelíčkování s Brežněvem či za udělení Zlatého řádu MOV rumunskému tyranu Ceaušeskovi. Podle Vladimira Popova, někdejšího vysokého činovníka KGB, byl rovněž agentem KGB s příznačným krycím jménem Sportovní generál.

Juan Antonio Samaranch

"Na spolupráci kdysi Samaranch přistoupil výměnou za ututlání aféry, jak pašuje ze SSSR starožitnosti," psal Popov. "KGB mu navíc slíbila, že komunistický blok pro něj bude hlasovat při volbách prezidenta MOV v roce 1980."

Post lídra MOV mu tehdy údajně "koupili" i Horst Dassler, šéf Adidasu, a André Guelfi, francouzský tajný agent. Žádné z těchto tvrzení se však prokázat nepodařilo.

Coe: Byl lídrem s největší intuicí

"Minulost je minulost," sám s oblibou říkal. Do budoucna zajistil hrám život a jejich hvězdám bohatství. "Viděli jsme nejlepší olympijské hry všech dob!" Tato jeho věta, kterou tradičně pronášel při slavnostním zakončení, se stala folklorem. Pouze v organizačně zmatené Atlantě 1996, připomínající spíše komerční jižanský jarmark, ji pronést odmítl.

Po olympijském Sydney 2000 se s rolí vůdce loučil coby unavený muž, těžce poznamenaný náhlou smrtí manželky. Ale už záhy se mu vrátila někdejší vitalita. Alespoň ze zákulisí dál tahal za nitky k mocným.

"Budu si ho pamatovat jako člověka, který dokázal zpopularizovat olympiády po celém světě," říká Jan Železný, český člen MOV. Jen Pierre de Coubertin vládl MOV déle než on: 29 let. "A žádný z lídrů, které jsem kdy potkal, neměl větší intuici než Juan Antonio," tvrdí Sebastian Coe, šéf londýnské olympiády 2012.

Díky němu se z olympiád nestal skanzen

- Milan Jirásek, dlouholetý předseda Českého olympijského výboru

Milan JirásekV životním příběhu Juana Antonia Samaranche najdeme leccos, co z dnešního pohledu možná neobstojí. Olympijské hnutí však stabilizoval a povznesl. K naší zemi měl výborný vztah. Vyprávěl mi o Jardovi Drobném nebo Věře Sukové, často se mě ptal na zdraví Věry Čáslavské. Litoval, že už nepořádáme spartakiády, s těmi ztotožňoval svoji vizi sportu pro všechny.


Jistě, vytýkali mu, že byl vtažen do korupčního skandálu kolem voleb Salt Lake City. Tehdejší činovníci ze Salt Lake tvrdili, že jim radil: "Musíte se dostat blíž k delegátům, kteří hlasují." Ale vinu mu nikdo nedokázal.


Jeho aktiva rozhodně převažují. Kdyby nepřivedl do olympijského hnutí profesionály a silné sponzory, byl by dnes sport úplně jiný. Na jednu stranu by tu byli fundamentalisté, hrající si na svém písečku, kteří by z olympiád udělali nepřitažlivý skanzen minulosti, postavený na bázi umělého amatérismu.


A pak by tu byli soukromníci, pořádající akci podobnou olympiádě, která by byla ryzí komercí a z níž by se peníze do sportu nevracely.


Jenže Samaranch odvedl obrovský kus práce. A sport změnil.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovu získat zlato. Stejně jako sportovci má i Český dům v Paříži velké ambice

22. dubna 2024  16:34

První národní dům hostil tehdy ještě československé olympioniky na hrách v Barceloně v roce 1992....

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šermíři Ruska a Běloruska nebudou na olympiádě, nepřihlásili se do kvalifikace

23. dubna 2024  20:03

Na letních olympijských hrách v Paříži nebudou startovat ruští ani běloruští šermíři. Evropská...

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala pro Česko olympijskou účast

24. dubna 2024  19:59

Windsurfařka Kateřina Švíková vybojovala na poslední kvalifikaci ve francouzském Hyeres pro Česko...

Rozpočet ČOV v olympijském roce bude vyrovnaný, zhruba třetina z něj půjde na Paříž

24. dubna 2024  13:13

Český olympijský výbor (ČOV) bude v olympijském roce 2024 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, kdy...

Čtyři do Paříže. Badmintonisté vychytali kvalifikaci a nachytali soupeře

24. dubna 2024  10:59

Jak udělat z mnoha málo. V historii samostatné České republiky se na olympijských hrách představili...

Šermíři Ruska a Běloruska nebudou na olympiádě, nepřihlásili se do kvalifikace

23. dubna 2024  20:03

Na letních olympijských hrách v Paříži nebudou startovat ruští ani běloruští šermíři. Evropská...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...