• Čtvrtek 24. srpna 2017 Bartoloměj

Sdruženáři se propadli na deváté místo

Sdruženáři: Němec Kircheisen a za ním Milan Kučera - Němec Kircheisen a za ním Milan Kučera na olympijské štafetě srduženářů, ve které doběhl český tým devátý | foto: ČTK

17 2002
Soldier Hollow - Finští sdruženáři podtrhli současnou nadvládu v severské kombinaci a po Lajunenově triumfu v závodě jednotlivců si dojeli pro zlato i v závodě družstev. Na trati 4x5 kilometrů těžilo kvarteto ve složení Mantila, Manninen, Tallus a Lajunen ze svého náskoku ze skokanské části, který v běhu udrželo. Skvěle odjela štafetu německá čtveřice a Ackermann v souboji o druhé místo porazil Rakušana Gottwalda. Česká čtveřice Kučera, Heřmanský, Churavý, Šmejc neudržela slibné šesté místo ze skoku a propadla se na devátou pozici. Rygl by byl přínosem, míní sdruženáři

Zklamání divákům připravili Američané, kteří byli po skoku třetí a dělali si naději na vůbec první olympijskou medaili mezi sdruženáři, ovšem v běhu neodolali náporu týmů z alpských zemí a dojeli za nimi o minutu později na čtvrtém místě.

Český tým potvrdil, že v běžecké části asi hodně ztratí. Doplatil na neúčast Ladislava Rygla, jenž se do závodu nezapojil údajně ze zdravotních důvodů. Právě on je v druhé části kombinaci velmi silný a mohl dotáhnout mužstvo k lepšímu umístění.

Skokanskou část soutěže družstev čeští reprezentanti zvládli slušně, ale v běhu na 4x10 kilometrů propadli na samotný konec startovního pole, protože Rusové do běhu nenastoupili.

"Běžecky se s ostatními nemůžeme rovnat, jsem z toho zklamaný," utrousil Kučera. "Je to smutný výsledek. Škoda, že hodně týmů nepostavilo družstva, protože se báli, že budou poslední," konstatoval Churavý.

Výsledky:
1. Finsko (Mantila, Manninen, Tallus, Lajunen) 48:42,2 min, 2. Německo (Kircheisen, Hettich, Höhlig, Ackermann) -7,5 s, 3. Rakousko (Bieler, Gruber, Stecher, Gottwald) -11,0, 4. USA (Lodwick, Demong, Spillane, Dayton) -1:11,9, 5. Norsko (Rotevatn,
Östvik, Grave, Hammer) -2:39,9, 6. Francie (Baud, Roux, Arnould, Bal) -2:53,3, 7. Švýcarsko -3:25,7, 8. Japonsko -3:44,3, 9. Česko (Kučera, Heřmanský, Churavý, Šmejc) -4:46,6, tým Ruska na start nenastoupil.