Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 18. srpna 2017 Helena

Ve zbraních se nevyzná, ale vystřílel bronz

19 2000
S y d ne y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Třetí medaili pro Českou republiku vybojoval na olympijských hrách střelec Martin Tenk. Bodrý Moravák, který sice soutěží za Rapid Plzeň, ale žije s manželkou a šestiletým synem v Ostravě, obsadil třetí místo ve střelbě libovolnou pistolí. "Snažil jsem se jen dělat svoji práci," nastínil svoji taktiku, a z jeho slov byl patrný ostravský přízvuk. Olympijská medaile je druhým velkým úspěchem jeho kariéry, vloni se stal ve stejné disciplíně mistrem Evropy.

Střelci jsou v českém olympijském týmu považováni za jistotu, říká se o nich, že pokaždé přivezou aspoň jednu medaili. Jenže k této pověsti pomohli svému sportu puškaři, pistolí si naposledy vystřílel místo na stupních vítězů v Mnichově 1972 stříbrný Ladislav Falta.

Ve stejném roce se v Ostravě narodil Martin Tenk a otec jej dokormidloval ke sportu, jakému se sám věnoval. Dnes už z něj má profesionála, který je zaměstnancem odboru sportovní přípravy ministerstva vnitra, závodí za policejní klub Rapid Plzeň, ale trénovat chodí dál na stařičkou střelnici v Ostravě. Tady začínal, a sem má blízko od rodiny.

"Než jsem přestoupil do Plzně, prošel jsem různá zaměstnání. Jsem vyučený zámečník, a po maturitě jsem pracoval ve Vítkovicích," vzpomíná. Živil se též prodáváním automobilů a dokonce i zbraní. "Stál jsem za pultem a prodával, nic zvláštního. Ačkoliv sám střílím, zbraně nejsou mým koníčkem a moc jim nerozumím. Často jsem se musel na něco vyptávat kolegů," přiznává.

Své profesi nedělá dobrou reklamu ani u hracích automatů, kde si občas rozdá s některým kolegou ve střílení. "Jsem moc pomalý, všechno prohraju," přiznává. Rozvážně si počítá i na střelnici, většinu ran pálí jako poslední až po důkladném zaměření.

Dvě zbraně zná dokonale, a to jsou jeho soutěžní pistole. Vzduchová, s níž se mu na olympiádě v Sydney moc nedařilo, a pak ta bronzová, která svými parametry spadá do kategorie libovolná pistole. "Už od roku 1993 mám jednu a nikdy jí neměním. Trochu jsem ji upravil pažbu, ale jinak jsem na ní nic neměnil. Pravidla to sice dovolují, ale já jí mám skoro jako z fabriky."

Jednou chtěl vyzkoušet jinou značku, ale soutež mu nevyšla, a tak se vrátil k té osvědčené, poseté pečetěmi z mnoha soutěží. "Známky nesundavám, je z nich vidět, co už jsem všechno prošel," říká muž, který střílel v olympijském finále podruhé v životě, v Atlantě skončil sedmý. Po zisku medaile věří, že jej začnou brát i soupeři, kteří jsou vesměs o mnoho let starší. "Problém je však v tom, že kromě ruštiny žádný jiný jazyk neumím, a tak si s nimi moc nepopovídám," přiznává.

Dnes by však ruština stačila bohatě, v osmičlenném finále totiž střílel spolu s Tenkem kromě Itala s Číňanem také Bělorus, Bulhar, Uzbek, Rus a Kazach. "Když jsme si po závodě podávali ruce, jeden ze soupeřů mi řekl: To jsme to těm kapitalistům nandali!" prozradil Tenk.

Zde čtěte popis finálového závodu

Český střelec Martin Tenk (vrpavo) na stupních vítězůDUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze