Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 23. června 2017. Zdeňka

Superžena skočila šipku pro zlato. Jak bahamská sprinterka udivila Rio

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně zvláštním způsobem. | foto: Reuters

16 2016
Tohle se jen tak nevidí! V olympijském finále závodu žen v běhu na 400 metrů se o vítězství přetahují Shaunae Millerová a Allyson Felixová. Američanka předběhne Millerovou, když vtom sprinterka z Baham předvede k úžasu diváků skok do cíle. Byla to ukázková šipka pro zlato.

„Nevím, co se stalo,“ odpovídala dvaadvacetiletá Bahamanka reportérům v brazilském Riu na otázky po neuvěřitelném finiši. Jako by ani ona sama nemohla uvěřit tomu, že si pro zlato z běžeckého závodu opravdu doskočila.

„Měla jsem zatemněnou mysl. Jediná věc, na kterou jsem myslela, bylo zlato. A pak už jsem ležela na zemi. Slyšela jsem, jak moje máma řve, tak jsem si říkala: ‚OK, závod jsem vyhrála já‘,“ popisovala Millerová.

16.srpna 2016 v 06:11, příspěvek archivován: 16.srpna 2016 v 09:58

VIDEO: Here is the finish everyone is talking about. Shaunae Miller denied Allyson Felix 400m #Gold? in stunning fashion. https://t.co/D353HQ7efL

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Here is the finish everyone is talking about. Shaunae Miller denied Allyson Felix 400m #Gold in stunning fashion. pic.twitter.com/D353HQ7efL

Vlajkonoška bahamské výpravy dosud získala na ženské čtvrtce stříbro z loňského světového šampionátu v Pekingu. Teď v Riu toužila mladá atletka zvítězit. O tom později podala pádný důkaz.

Než nakráčela na olympijské stadion, říkala si: „To je přece ten moment, na který si čekala. Dej do toho všechno!“

Millerová svůj vnitřní hlas poslechla. Když cítila, že jí zlato v posledních metrech finále uniká, vrhla se s rukama napřed do cíle. Fotografie pak ukázala, že hruď stihla dostat před Felixovou - čas 49,44 byl o sedm setin sekundy lepší.

„Soustředila jsem se na sebe,“ omlouvala se třicetiletá Američanka žádostem o komentář zlatého skoku své soupeřky. Sedminásobnou olympijskou medailistku připravila Millerová o obhajobu zlata z Londýna.

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně zvláštním způsobem.
SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně zvláštním způsobem.
V CÍLI. Shaunae Millerová z Baham se ve finiši málem zranila. Pro zlato z běhu na 400 metrů si doslova skočila.

Felixové se leskly oči od slz. „Nevím, jestli jsem někdy zažila těžší rok,“ naříkala. Americká sprinterská hvězda se totiž vinou zranění nekvalifikovala na svou oblíbenou dvoustovku. A teď tohle...

Její přemožitelka - také uplakaná - dál mluvila s novináři. „Byla to spontánní reakce. Nikdy předtím jsem to neudělala. Bolí to. Mám odřeniny a modřiny, docela to pálí,“ přesvědčovala Millerová, že tahle zlatá medaile byla doslova vydřená.

Karma, připomínají Bahamy americkým rivalům

Reakce Millerové ihned vyvolala akci - sociální sítě zaplavily tisíce obdivných komentářů, názorů či parodických obrázků a videí.

Mnoho z nich přirovnává vítěznou Bahamanku k Supermanovi, ty genderově korektní pak o Millerové hovoří jako Superženě.

Fanoušci také připomínají, že podobnou „skokanskou krádež“ už olympijská historie zažila. V Pekingu dokonce na stejné trati v závodě mužů David Neville z USA přeskočil bahamského Chrise Browna o čtyři setiny sekundy. „Karma,“ píší obyvatelé karibského ostrova jízlivě na Twitteru.

Každopádně na „Superženu“ Millerovou se bude ještě dlouho vzpomínat.

Olympiáda plní sociální sítě:Témata: Atletika
Najdete na iDNES.czmobilní verze