Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1928: Svět okouzlila ´Umírající labuť´

21 2001
Praha - Představitelé MOV původně plánovali, že by se letní i zimní olympiáda konaly ve stejné zemi. V roce 1924 to ještě šlo, ale o čtyři roky později, kdy letní hry hostil Amsterdam, bylo vlastně nemožné uspořádat lyžařské soutěže v Nizozemí. Proto bylo pořadatelstvím pověřeno alpské středisko Svatý Mořic ve Švýcarsku. Paradoxně se právě tato olympiáda potýkala s nepřízní počasí a třeba rychlobruslařský závod na 10 000 metrů musel být zrušen. Československu přineslo devět únorových dní ve Svatém Mořici první medaili a světovému sportu zrození krasobruslařské hvězdy Sonji Henie.

Druhých zimních her se zúčastnilo pětadvacet výprav a přijeli dokonce i zástupci poněkud exotických krajin Austrálie či Mexika. Poprvé od konce světové války se pod pěti kruhy představili i němečtí sportovci. Do soutěží zasáhlo celkem 468 mužů a 27 žen, mezi průkopnice patřila i československá krasobruslařka Libuše Veselá. Stejně jako při premiéře v Chamonix byli nejúspěšnější výpravou Norové.

Největší hvězdou her se stala právě norská krasobruslařka Sonja Henie, jíž v době zahájení nebylo ještě šestnáct let. Její kreace nazvaná "Umírající labuť" okouzlila diváky a dá se říci, že odstartovala novou éru ženského krasobruslení. Pro Sonju znamenala první velký úspěch v kariéře, který dokázala zopakovat i na následujícíh olympiádách v Lake Placidu a Garmisch-Partenkirchenu.

Průběh her ovlivnila náhlá obleva, kvůli které musel být zrušen nejdelší rychlobruslařský závod a omezen program bobistů. Velkou loterií se také stal běžecký závod na 50 kilometrů. Kdo nejlépe namazel, ten měl úspěch. Rozdíl mezi teplotou v době startu a doběhu byl téměř dvacet stupňů!

Do programu her byl nově zanesen skeleton, tedy jízda na saních vleže na břiše. Bobisté zase naposledy v historii měli možnost, aby jich do čtyřbobu nasedlo pět. Ještě osm let pak muselo olympijské hnutí čekat, než bylo do programu přijato přijato alpské lyžování.

Hokejový turnaj se opět stal jasnou záležitostí Kanady, tentokrát reprezentované výběrem torontské univerzity. Tým javorových listů byl nasazen rovnou do finálové skupiny, kterou prošel jako nůž máslem s celkovým skóre 38:0. Československé mužstvo v základní skupině porazilo Polsko 3:2, prohrálo se Švédskem 0:3 a mezi elitní čtyřku nepostoupilo.

Historicky první bronzovou medaili pro Československo získal skokan německé národnosti Rudolf Burkert.

Autor:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz