• Úterý 24. října 2017 Nina

1932: Olympiáda ve stínu hospodářské krize

24 2001
Praha - Tentokrát nikoli jen počasí, ale především světová hospodářská krize nejvíce ovlivnila průběh olmypiády v americkém Lake Placidu. Do dějiště her dorazilo jen sedmnáct výprav a téměř o 200 sportovců méně než ve Svatém Mořici, a tak největší část účastníků byl z USA a Kanady. Do prolomení dalšího tabu se pustila britská výprava, jejíž vlajku při slavnostním nástupu poprvé nesla žena. Hry slavnostě otevřel Franklin D. Roosevelt, pozdější americký prezident.

Domácí závodník Eddie Eagan byl členem vítězného čtyřbobu a stal se prvním sportovcem historie, který dokázal získat zlatou medaili na letních i zimních olmypijských hrách. V roce 1920 se byl boxerským šampionem těžké váhy. Rakušan Karl Schaeffer také patřil k "obojživelníkům" - v Amsterdamu 1928 startoval v plavecké soutěži, o čtyři roky později dominoval klání krasobruslařů.

Novinku přinesl závod rychlobruslařů. Američtí pořadatelé zrušili starty ve dvojicích a začínalo se hromadným startem. Nekonečná série pádů, strkanic a diskvalifikací si ovšem příliš příznivců nenašla. Jako ukázkové sporty se prezentovaly curling, rychlobruslení žen a závody na saních tažených psím spřežením.

Zlaté medaile v hokejovém turnaji (tým Československa nestartoval) získala opět Kanada, ale tentokrát musela o prvenství těžce bojovat s USA. První zápas vyhrála 2:1, druhý skončil remízou 2:2. Dominantní postavení obhájila i norská kraobruslařka Sonja Henie a stala se nejobdivovanější sportovkyní her. Nicméně Norsko muselo pozici nejúspěšnější země přenechat domácí výpravě.