Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1932: Olympiáda ve stínu hospodářské krize

24 2001
Praha - Tentokrát nikoli jen počasí, ale především světová hospodářská krize nejvíce ovlivnila průběh olmypiády v americkém Lake Placidu. Do dějiště her dorazilo jen sedmnáct výprav a téměř o 200 sportovců méně než ve Svatém Mořici, a tak největší část účastníků byl z USA a Kanady. Do prolomení dalšího tabu se pustila britská výprava, jejíž vlajku při slavnostním nástupu poprvé nesla žena. Hry slavnostě otevřel Franklin D. Roosevelt, pozdější americký prezident.

Domácí závodník Eddie Eagan byl členem vítězného čtyřbobu a stal se prvním sportovcem historie, který dokázal získat zlatou medaili na letních i zimních olmypijských hrách. V roce 1920 se byl boxerským šampionem těžké váhy. Rakušan Karl Schaeffer také patřil k "obojživelníkům" - v Amsterdamu 1928 startoval v plavecké soutěži, o čtyři roky později dominoval klání krasobruslařů.

Novinku přinesl závod rychlobruslařů. Američtí pořadatelé zrušili starty ve dvojicích a začínalo se hromadným startem. Nekonečná série pádů, strkanic a diskvalifikací si ovšem příliš příznivců nenašla. Jako ukázkové sporty se prezentovaly curling, rychlobruslení žen a závody na saních tažených psím spřežením.

Zlaté medaile v hokejovém turnaji (tým Československa nestartoval) získala opět Kanada, ale tentokrát musela o prvenství těžce bojovat s USA. První zápas vyhrála 2:1, druhý skončil remízou 2:2. Dominantní postavení obhájila i norská kraobruslařka Sonja Henie a stala se nejobdivovanější sportovkyní her. Nicméně Norsko muselo pozici nejúspěšnější země přenechat domácí výpravě.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz