Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1936: Ve stínu nacistické hrozby

28 2001
Praha - K moci se dostali nacisté, říšský sněm se ocitl v plamenech, vládu do svých rukou uchopil Adolf Hitler. Přesto Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přidělil v roce 1933 čtvrté zimní olympijské hry Německu, přesněji Garmischi a Partenkirchenu. Když se pak Evropou začaly šířit zvěsti o hrůzném teroru a antisemitských pogromech, začali pochybovat i odpovědní pánové z MOV, jenomže říšský kancléř Hitler se zaručil, že Německo nepošlape olympijskou myšlenku diskrimancí sportovců jiné rasy nebo vyznání. Jak slíbil, tak učinil. Po svém. Prohlédněte si fotogalerii ze ZOH v Garmisch-Partenkirchenu

V domácím hokejovém výběru se znovu objevila tehdejší zářící hvězda - Rudi Ball, který Němce dovedl k zisku bronzových medailí na předchozích ZOH v Lake Placid. Sportovec židovského původu se už v té době ukrýval ve francouzském exilu, nyní byl vyššími místy povolán zpátky a stal se symbolem 'smíření'. V celém německém týmu byl však s nálekou 'Jude' jediný. Na stadiony neměli přístup jiní fotografové než tuzemští, jejich snímky nejprve prošly rukama cenzorů z ministerstva propagandy a pak se teprve mohly objevit v zahraničních médiích.

Ve dvou vískách Bavorských Alp, které se v roce 1935 spojily a mezi své nazvy vsunuly pomlčku, však šlo především o sportovní zápolení. V Garmisch-Partenkirchenu se sešli borci z rekordních 28 zemí, kteří se utkali v šesti sportovních odvětvích. Poprvé se na programu Her objevilo alpské lyžování, v němž se soutěžilo v kombinaci.

Smůlu měli rakouští a švýcarští instruktoři, které pořadatelé označili za profesionály, smůlu měl i norský skokan na lyžích Birger Ruud, jenž po vítězství ve své disciplíně útočil na zlato i na svahu. Po sjezdu vedl a mohl si připsat neopakovatelný kousek, jenomže slalom už mu tolik nevyšel a nakonec skončil čtvrtý. Nová disciplína se těšila obrovskému zájmu, více než 70 tisíc diváků nadšeně oslavovalo Němku Christl Cranzovou, která jako první žena v historii vybojovala sjezdařské zlato.   
   
Králem olympiády se stal se třemi zlatými a jednou stříbrou medailí norský rychlobruslař Ivar Ballangrud, který už se na předchozích ZOH ozdobil prvním, druhým i třetím místem. Legendární krasobruslařka Sonia Henie triumfovala potřetí, a poté odešla k profesionálům. Poprvé se soutěžilo ve štafetovém běhu na lyžích, premiérový závod na 4x10 kilometrů se stal kořistí Finů.

Šokem skončil hokejový turnaj: dosud bezkonkurenční reprezentanti 'javorového listu' se museli sklonit před výběrem Velké Británie. Marně se zámořští plejeři rozčilovali, že osm členů britského týmu žilo v té době v Kanadě, všichni se však prokazatelně narodili v Anglii.  

Garmisch-Partenkirschen 1936: Stříbrný švýcarský čtyřbob

Rychlobruslařský král Ivar Ballangrud z Norska - v Garmisch-Partenkirchenu získal tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Norská krasobruslařka Sonja Henie při závodě krouží povinné cviky.

Sonja Henie se stala jednou z nejpopulárnějších sportovkyň prvních ročníků zimní olympiády, přízni fanoušků se těšila i v Garmisch-Partenkirchenu.

Slavnostní zahájení her v Garmisch-Partenkirchenu

Autor:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz