Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1948: Válka je minulostí, olympiáda ožila

3 2001
Praha - Tři roky uplynuly od zvěrstev druhé světové války a svět se opět učil žít v míru. Po dvanácti letech byla obnovena i tradice olympijských her a hostitelem zimního sportovního svátku se v roce 1948 stal už podruhé švýcarský Svatý Mořic. Čest pořadatelství ZOH v roce 1940 minula japonské Sapporo a v roce 1944 italské středisko Cortina d'Ampezzo. Olympijský myšlenka však spíše doutnala, než by se znovu rozhořela jasným plamenem. Hry poznamenaly organizační zmatky, nejasnosti a v divácích i účastnících zbyly po jejich skončení především rozpaky. Prohlédněte si fotogalerii ze ZOH 1948

Pryč byla norská suverenita minulých let, v medailových dostizích se museli tolik pyšní Seveřané rozdělit o první příčku se sousedy ze Švédska. Králem olympiády se stal francouzský sjezdař Henri Oreiller, který dvakrát vystoupil na nejvyšší stupínek a ještě přidal bronz. I proto, že alpské lyžování rozšířilo svůj program o sjezd a slalom, a že se jednalo o správný krok, dokázal i nesmírný zájem ze strany závodníků. Oreiller o čtrtnáct let později zahynul při automobilových závodech.

Na švýcarských svazích také došlo k jednomu z největších překvapení, Gretchen Fraserová, v osmadvaceti letech nejstarší účastnice, se ve slalomu stala první neevropskou vítězkou olympijské lyžařské disciplíny. Navíc si přivlastnila i stříbro z kombinace.

V disciplínách klasického lyžování na sebe nejvíce upozornil norský skokan Birger Ruud, jenž na středním můstku triumfoval už v letech 1932 a 1936. Satisfakci za svou obdivuhodnou  sportovní dlouhověkost si dopřál ziskem stříbrné medaile.

Norské trápení nejlépe dokumentoval závod mužských štafet, v němž  Erling Evensen hned na prvním úseku zlomil lyži. S převahou zvítězili Švédové a jejich největší konkurenti nakonec i přes nešťastnou nehodu vybojovali bronz.  

V soutěži krasobruslařů na sebe revolučním atletickým stylem poutal pozornost teprve osmnáctiletý Američan Dick Button. Jako první historii olympijských her se blýskl dvojitým axelem a získal pro Spojené státy první zlatou krasobruslařskou medaili. Své jediné olympijské vystoupení absolvovala Ája Vrzáňová, která mezi ženami skončila na páté příčce.

Hokejový turnaj přinesl československému mužstvu skvostné stříbro, jenomže radost se mísila s velkým rozčarováním. Svěřenci Mateje Buckny porazili i favorizovanou Kanadu, o celkový triumf je však připravilo horší skóre. Došlo také k velkému skandálu, když Američané vyslali do olympijského klání dva týmy. 

Jeden celek podporoval Americký olympijský výbor (USOC), druhý Amatérská hokejová asociace (AHA). Nakonec dostal příležitost výběr AHA, jejich rivalové je však vzápětí nařkli z profesionalismu. Hokejisté AHA se nechtěli olympijské zkušenosti vzdát, jejich startu nezabránili ani policisté a Američané skončili čtvrtí. Posléze byli stejně diskvalifikováni.

Svatý Mořic 1948: skok zlatého amerického krasobruslaře Dicka Buttona

Svatý Mořic 1948: Francouzský lyžař Henri Oreiller vyhrál sjezd i kombinaci.

Svatý Mořic 1948: Zlatý francouzský sjezdař Henri Oreiller

Krasobruslařské soutěže vyhráli ve Svatém Mořici Kanaďanka Barbara Ann Scottová a Američan Dick Button.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz