Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1956: Nastoupila televize a Sovětský svaz

10 2001
Praha - Kandidatura Cortiny d´Ampezzo na pořádání zimních olympijských her byla ze stolu smetena hned dvakrát. Až v roce 1956 se malebná víska v Dolomitech dočkala svého snu a nadšení Italové dokázali nabízenou šanci proměnit ve velkolepý úspěch. Na Apeninský poloostrov se sjeli sportovci z 32 zemí, ale málokterá výprava poutala tolik pozornosti jako reprezentace Sovětského svazu. Gigant se srpem a kladivem ve znaku rázně vstoupil na světovou scénu a vládl, Sověti nasbírali nejvíce medailí a vyhráli i neoficiální klasifikaci národů.

Na VII. ZOH poprvé startoval i společný německý tým, protože MOV uznal národní olympijský výbor NDR jen provizorně. Němci závodili pod jednotnou vlajkou a za hymnu si zvolili Ódu na radost. Jásavá součást Beethovenovy Deváté symfonie však okouzlila pouze jedinkrát, zásluhou vítězství Ossi Reichertové v obřím slalomu.

Do olympijských kulis v Cortině vstoupil další mocný fenomén - televize. Italská společnost RAI vysílala do Evropy svědectví o nezapomentulných bitvách a stala se rovněž nechtěným viníkem jednoho faux pas. Při slavnostním zahájení zakopl poslední člen štafety s olympijským ohněm Guido Caroli o televizní kabel a poroučel se zcela neslavnostně k zemi. Pochodeň však neuhasla, snad proto, že ji v Římě posvětil sám papež.

Králem olympiády se nestal nikdo ze sovětských bohatýrů, přestože se třeba rychlobruslař Jevgenij Grišin ozdobil dvěma zlatými medailemi. Nejokázalejších poct se dočkal sjezdař Tony Sailer, který zvítězil ve všech třech disciplínách alpského lyžování. V rodném Rakousku se rázem zařadil mezi celebrity, neodolal svodům zábavního průmyslu a dal sportu vale.

V běžecké stopě získal medaili ve všech čtyřech disciplínách Švéd Sixten Jernberg, včetně zlaté v závodu na 50 kilometrů. V krasobruslařské soutěži mužů si zase všechny tři stupně vítězů pronajali Američané. S nevelkou ztrátou za vítězným Hayesem Jenkinsem skončil Karol Divín, jehož pátá příčka v Cortině znamenala nejlepší umístění pro československé barvy.

Stejně vysoko vystoupili i hokejisté, jenomže v jejich případě se jednalo o převeliké zklamání. Hokejový turnaj proměnili ve svou vítěznou jízdu Sověti, kteří nedali šanci svým sokům ze Spojených států i Kanady.

Cortina 1956: Slavný vůz Bentley zapřáhl poslavnostním ceremoniálu britský dvojbob

Zlaté medaile v krasobruslařských soutěžích vyhráli Američané Tenley Albrightová a Hayes Jenkins.

Rakouský lyžař Toni Sailer na trati sjezdu, který skončil jeho vítězstvím.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz