Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1960: olympiáda podle Walta Disneyho

12 2001
Praha - Když MOV udělil pořadatelství zimních olympijských her v roce 1960 americkému Squaw Valley a dal mu tak přednost před Innsbruckem, Svatým Mořicem i Garmisch-Partenkirchenem, nevyvolalo to zrovna vlny nadšení. Nakonec se ale v Kalifornii a Nevadě podařilo vybudovat úctyhodný sportovní komplex a hry vstoupily do dějin jako podívaná v duchu Walta Disneye. Proslulému kreslíři a producentovi byla totiž svěřena režie slavnostního otevření i zahájení olympiády.

Sportovní svátek zahájil Richard Nixon, v té době ještě americký viceprezident. V dalších dnech musel sledovat, jak právě sportovci Sovětského svazu opět dominují olympijským kláním. Celkem získali 21 medailí, zatímco domácí závodníci jen deset. Her se zúčastnilo 30 výprav 665 sportovců, poprvé také z Jižní Afriky. Ta byla ovšem kvůli politice apartheidu po roce 1960 z olympijského hnutí vyloučena a na zimní hry se vrátila až v roce 1994.

Prestižní hokejový turnaj vyhráli američtí borci, druhé místo patřilo Kanadě a třetí obhájcům ze Sovětského svazu. Nejúspěšnější sportovkyní her se stala sovětská rychlobruslařka Lidia Skoblikovová, vítězka na 1500 a 3000 m. Závody žen na dlouhých nožích se na olympiádě objevily poprvé, stejně jako biatlon. Naopak se neuskutečnily soutěže v jízdě na bobech, neboť pořadatelé, které o jejich konání ani příliš nestáli, nestihli včas postavit tobogán.

V rodinnou záležitost se proměnily krasobruslařské soutěže. Mezi muži dominoval David Jenkins, jehož starší bratr Hayes vyhrál před čtyřmi roky v Cortině. Zlatou medaili mezi ženami vybojovala další domácí závodnice Carol Heissová. Dva měsíce po olympiádě se stala švagrovou Davida Jenkinse, neboť se provdala za jeho již zmiňovaného staršího bratra.

Československá výprava získala stříbrnou medaili zásluhou krasobruslaře Karola Divína.

Squaw Valley 1960: Zahajovací cremoniál

Fenomenální švédský běžec Sixten Jernberg po vítězství v závodě na 30 km. Jeho celková bilance na ZOH (čtyři zlaté medaile, tři stříbrné a dvě bronzové) jej řadí k nejúspěšnějším lyžařům historie.

Francouzský lyžař Jean Vuarnet vyhrál královskou disciplínu ve sjezdu.

Francouzskému lyžaři Jeanu Vuarnetovi, vítězi sjezdu, se v Paříži dostalo triumfálního přivítání.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz