Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1964: Olympiádu navštívila teplá zima

Trénink v Seefeldu - Při nedostatku sněhu dali někteří lyžaři přednost tréninku v nedalekém zimním středisku Seefeldu. | foto: AFP

17 2001
Praha - Úchvatné sportovní bitvy sledovalo na zimních olympijských hrách v Innsbrucku v roce 1964 přes milion diváků, do dějiště IX. ZOH se poprvé v historii sjela více než tisícovka účastníků. Všechno by bylo krásné, kdyby vyhledávané středisko v Tyrolských Alpách nenavštívila nejteplejší zima za posledních 58 let. Sjezdovky připomínaly zelené pastviny, dokud tři tisícovky rakouských vojáků obětavě nenavozily z vyšších alpských poloh tuny nezbytné sněhové pokrývky. Jarní počasí si rovněž vyžádalo lidské oběti z řad závodníků.

V krutých podmínkách totiž přišli ještě před zahájením her při tréninku o život padesátiletý britský sáňkař Kazimierz Kay-Skyszpeski a mladičký australský sjezdař Ross Milne. Soutěže sáňkařů měly na ZOH premiéru a hned je poznamenala tragédie. Smrt obou sportovců byla při slavnostním zahájení uctěna minutou ticha.

V Innsbrucku se o cenné kovy bojovalo ve 34 disciplínách, tak bohatý program ještě nikdy předtím nebyl. Královnou her se stala sovětská krasobruslařka Lydia Skoblikovová, která už před čtyřmi lety ve Squaw Valley získala dvě zlaté medaile. V Rakousku triumfovala čtyřiadvacetiletá učitelka ze Sibiře dokonce čtyřikrát, což se v dosavadní historii zimních olympiád ještě nikomu nepodařilo.      

Ziskem tří zlatých se v běhu na lyžích blýskla její krajanka Klaudia Bojarskichová, dvakrát zvítězil Fin Mäntyranta a stejný kousek se povedl nestárnoucímu Sixtenu Jernbergovi ze Švédska, který tak v letech '56, '60 a '64 celkově na ZOH nasbíral čtyři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

V pověstném areálu Bergisel byla k vidění jedna olympijská premiéra. Skokani na lyžích totiž zápolili hned dvakrát, na velkém i středním můstku. Při tomhle závodu se v přírodním amfiteatru tísnily tisícovky diváků a s údivem přihlížely oslnivému výkonu Čecha Josefa Matouše. V prvním kole vytvořil rekord můstku, jenomže pak znervózněl, navíc si naštípl lyži, musel vyměnit vázání a nakonec na něj zbylo nevděčné čtvrté místo.

Ve sjezdovém lyžování zářili domácí Rakušané a francouzské sestry Goitschelovy. Christine vyhrála slalom a Marielle skončila druhá. V obřím slalomu si zase pořadí vyměnily. V krasobruslařských kláních nenavázali na úspěchy minulých let Američané, jediný bronz pro USA vytěžila čtrnáctiletá Scott Allenová. Bývalá velmoc ztrácela především proto, že v roce 1961 tým Spojených států včetně trenérů zahynul při leteckém neštěstí, když cestoval na světový šampionát. V soutěži sportovních dvojic okouzlili Sověti Bělousovová - Protopopov, kteří překvapivě vyzráli na favorizovaný západoněmecký pár Kiliusová - Bäumler.  

Dramatická zápletka opepřila hokejový turnaj, jemuž zcela suverénně vévodilo  mužstvo Sovětského svazu. Za ním se seřadily tři týmy - Švédsko, Kanada a Československo - s bilancí pěti výher a dvou porážek. O pořadí mělo rozhodovat skóre ze vzájemných střetnutí, což by znamenalo bronz pro Kanadu, jenomže pravidla byla náhle změněna, na třetí příčku vystoupili Čechoslováci a hokejisté 'javorového listu' skončili poprvé v historii bez medaile.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz