Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1972: Československý triumf zařídil Nepela

31 2001
Praha - Snahy zástupců Sappora o pořadatelství zimních olympijských her přišly vniveč dvakrát. V roce 1940 odvála sportovní svátek světová válka, Japonci navíc sami rezignovali, poté co v roce 1937 podnikli vojenskou invazi do Číny. V roce 1968 dostal ve volbách přednost Grenoble a na metropoli ostrova Hokkaido se tak usmálo štěstí až o čtyři léta později.

Sapporo investovalo miliony a chystalo nesmírně nákladnou a perfektně fungující akci. Jenomže tři dny před jejím zahájením se začalo schylovat k největšímu skandálu v osmačtyřicetileté historii ZOH, který zastínil i pompézní úvod první zimní olympiády uspořádané na asijském kontinentu.

Rakouský sjezdař Karl Schranz, mnohonásobný světový šampion a opěvovaný favorit, chtěl na svých čtvrtých olympijských hrách konečně získat vytoužené zlato. Po obvinění, že porušil amatérská pravidla, byl ale vykázán z olympijské vesnice a vrátil se do vlasti, aniž se jedinkrát postavil na start.

Čtyřiaosmdesátiletý předseda MOV Avery Brundage se při svém celoživotním tažení proti profesionalismu pustil v posledních okamžicích své vlády do své záverečné bitvy s velkým odhodláním a přišel ještě s návrhem vyloučit v dějišti XI. ZOH z řad sportovců další padesátku podobných "hříšníků". MOV však další čistku nepřipustil.

Také kanadští hokejisté uvízli neprůhledné síti proklamovaného amatérismu. Do Sappora chtěli vyslat tým s několika profesionály ze zámořských soutěží, což zdůvodnili účastí hráčů z východního bloku, tzv. profesionálních amatérů, které platí stát. MOV však jejich požadavek striktně zamítl a Kanada se poprvé v historii turnaje nezúčastnila.

Československým hokejistům se v Japonsku dařilo střídavě a po závěrečné porážce se sovětským týmem, jenž nakonec opět triumfoval, se dokonce zdálo, že zůstanou bez medaile. Do hry však vstoupili Finové, kterým už prakticky o nic nešlo. Porazili totiž své švédské rivaly a Čechoslovákům tak jejich zásluhou spadly do klína bronzové medaile. Stříbro překvapivě vybojovali Američané.

Vlajka s modrým klínem se k radosti československých barev třepetala v japonském povětří ještě dvakrát. Titulem olympijského šampiona se ozdobil krasobruslař Ondrej Nepela, jenž zaujal vyzrálým projevem a  jedinou slabší chvilku si vybral při 'upadnutém' trojitém rittbergeru ve volné jízdě. Bronz přidala na pětikilometrové trati lyžařka-klasička Helena Šikolová. 

Pořadatelská země se dočkala velkolepého triumfu při skocích na středním můstku, kde opanovala zásluhou tria Kasaja, Konno, Aoči  všechny stupně vítězů. Na velkém můstku zase pomohla Polákovi Wojciechu Fortunovi ke zlatu štěstěna. Při prvním skoku zadul jednomu z outsiderů soutěže do zad silný poryv větru, jenž ho odnesl o pěkných pár metrů dál a zajistil mu obrovský náskok. Ani podstatně horší výkon ve druhém kole už Fortunu z první příčky nesrazil.

Do role hrdinů her se obsadili Adrianus Schenk a Galina Kulakovová, kteří se z prvenství radovali hned třikrát. Sovětská běžkyně na lyžích vyhrála závody na pět i deset kilometrů a spolu se svými kolegyněmi ze štafety nanašla přemožitelky ani v klání na 3x5 km. Nizozemský rychlobruslař mohl být ještě úspěšnější, o čtvrté zlato ho však připravil pád na pětistovce. Na bílých svazích zářila teprve sedmnáctiletá Švýcarka Nadigová, která zvítězila ve sjezdu i v obřím slalomu.

Sapporo 1972: Finští běžci Juha Mieto a Eero Mantyrata si během her v užívali v bahenních lázních

Sapporo 1972: Japonský císař Hirohito při zahájení olympijských her

Japonský skokan Yukio Kasaya vyhrál va Sapporu závod na můstku 70 m.

Švýcarská lyžařka Marie-Theres Nadigová na trati sjezdu, který vyhrála stejně jako o tři dny později obří slalom.

Pochodeň s olympijským ohněm nese Hideki Takadu.

Ruští krasobruslaři Irina Rodninovová a Alexej Uljanov vyhráli soutěž sportovních dvojic.

Třikrát zlatý rychlobruslař Adriaunus Schenk z Nizozemska - zvítězil v závodech na 1500, 5000 a 10 000 metrů.

Sjezdař Karl Schranz na vídeňském letišti, kde jej po diskvalifikaci (kvůli údajném porušení amatérismu) vítají davy fanoušků.

Zklamaný rakouský lyžař Karl Schranz, který byl krátce před olympiádou diskvalifikován pro porušení zásad amatérismu.

Rakouský lyžař Karl Schranz před olympiádou vedl klasifikaci Světového poháru, o medaile však bojovat nemohl.

Italský lyžař Gustavo Thoni vyhrál v Sapporu obří slalom a získal stříbro i ve slalomu.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz