Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1976: občané Denveru olympiádu nechtěli

2 2002
Praha - Hry XII. zimní olympiády se původně měly konat v americkém Denveru, ale už v roce 1972 se pořadatelské město po protestech občanů a výsledcích místního referenda vzdalo práva na jejich uspořádání. Důvod? Lidé v Coloradu se báli případných ekologických škod při budování sportovišť ve Skalistých horách a také více než trojnásobného zvýšení původního rozpočtu. MOV nakonec přidělil pořadatelství Innsbrucku. Jako náplast za rozporuplné vyloučení rakouského sjezdaře Karla Schranze v Sapporu, říkalo se tehdy.

Innsbruck pořádal zimní olympiádu již v roce 1964, tak nebyl problém přebudovat a doplnit již hotová sportoviště a infrastrukturu.

Hry v Innsbrucku nebyly jen prvním zimním svátkem se změněným pořadatelském místem, ale také první olympiádou "pomnichovského" období. V září 1972 totiž komando palestinských teroristů zavraždilo při letní olympiádě v bavorské metropoli jedenáct členů izraelské výpravy a iluze her jako přátelského setkání sportovců všech zemí světa byla najednou pryč. Od té doby provází sportovní soutěže přísná bezpečnostní opatření, už v Innsbrucku bylko v akci 5000 speciálně vyškolených policistů.

Hned první den získali domácí sportovci zásluhou sjezdaře Franze Klammera zlatou medaili, na další však museli čekat až do konce her, kdy triumfoval skokan Karl Schnabel. Největší senzací na svazích se stala německá lyžařka Rosi Mittermaierová, která do té doby nevyhrála jediný závod Světového poháru, z Innsbrucku si však odvezla zlaté medaile za sjezd i slalom.

Proměnami prošly soutěže krasobruslařů. Poprvé v historii se soutěžilo v krátkém programu a na pořad olympiády byly zařazeny tance na ledě. Nové disciplíně kralovali sovětští krasobruslaři Pachomovová s Gorškovem, soutěž mužů překvapivě vyhrál Brit John Curry.

Nečekalo se ani stříbro amerického lyžaře Billy Kocha na trati 30 km, který tak pro svou zemi získal první a dosud jedinou běžeckou medaili, či bronz pro západoněmecké hokejisty. Nejúspěšnější výpravou se stal Sovětský svaz následován NDR a USA. Československá výprava získala stříbrnou medaili zásluhou hokejového týmu.

Innsbruck 1976: Po krveprolití před čtyřmi roky v Mnichově provázely olympiádu v Innsbrucku přísná bezpečnostní opatření

Innsbruck 1976: Soutěž mužů vyhrál anglický krasobruslař John Curry

Innsbruck 1976: Antidopingová kontrola u běžeckých tratí

Sjezd v Innsbrucku vyhrál domácí lyžař Franz Klammer

Sovětská běžkyně Galina Kulakovová po závodu štafet na 4 x 5 kilometrů.

Sovětská lyžařka Raisa Smetaninová, jedna z nejslavnějších olympioniček historie, vyhrála v Innsbrucku závod na trati 10 km.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz