Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1980: Američtí hokejisté zválcovali svět

7 2002
Praha - Na sklonku roku 1979 vtrhly sovětské tanky do Afgánistánu, propast mezi Východem a Západem se opět prohloubila. Přesto vzrušující boje XIII. zimních olympijských her v Lake Placid v roce 1980 nezatlačily do pozadí politické půtky. Snad jedinou událostí, opepřenou manifestačním jásotem, se stalo vítězství amerických hokejistů, kteří v domácím prostředí k potěše diváků sebrali radost ze zlatého triumfu favorizovanému celku Sovětského svazu.

Američané se na ledě postarali o prvotřídní senzaci a mladičký soubor kouče Herba Brookse, složený převážně z hráčů univerzitních soutěží, šokoval tehdejší hokejové titány. K nim se po tučných letech přiřadila i československá reprezentace, která obsadila až páté místo a její selhání bylo srovnáváno se čtyřiadvacet let starým mementem z Cortiny d´Ampezzo.

Sportovci se lvíčkem na prsou se radovali ze zisku pouze jediného cenného kovu. Měl bronzovou hodnotu a zasloužila se o něj v závodu na pět kilometrů běžkyně na lyžích Květa Jeriová. Čtvrtou příčku ještě obsadila štafeta na 4x5 kilometrů a v krasobruslařských kláních taneční pár Lilliana Řeháková - Stanislav Drastich.

Lake Placid se po roce 1932 představilo v roli pořadatele ZOH podruhé. Ve třítisícové vísce v pohoří Adirondack byl poprvé v historii zimních olympiád použit umělý sních, takže už se sportovci nemuseli děsit rozmarů počasí. A ty se dostavily, sněhu bylo málo a výroba umělého přišla na pět milionů dolarů. Organizátorům rovněž paradoxně přidělávaly vrásky davy diváků, které zahltily nedostatečně vyřešenou infrastrukturu.

Desetitisíce nadšených fandů však trpělivě promrzávaly v dopravních zácpách a odměnou jim byly krásné sportovní bitvy. Úctu budily i samotné komplexy, v nichž se o pocty nejvyšší bojovalo, či olympijská vesnička, která se po skončení her proměnila v nápravné zařízení pro mladistvé delikventy.

Pověst krále olympiády, i když nepříliš oslavovaného, si vysloužil rychrobruslař Eric Haiden, který se ozdobil pěti zlatými medailemi. Ve všech disciplínách vytvořil olympijský rekord, na 10 000 metrů dokonce světový. Rezervovaný dříč se ale nikdy nestal pravou mediální hvězdou, a vzápětí rychlobruslení zanechal.

Srdce Američanů si získal sovětský krasobruslařský pár Irina Rodninová - Alexandr Zajcev. Dvojice na ledě i v životě se vrátila rok po narození jejich syna a Rodninovová po triumfech v letech 1972 a 1976 završila v Lake Placid zlatý hattrick. Stejný kousek se podařil v severské kombinaci závodníkovi z NDR Ulrichu Wehlingovi.

Tři zlaté medaile získal na americkém kontinentu běžec na lyžích Nikolaj Zimjatov, v alpských disciplínách zase kraloval švédský fenomén Ingemark Stenmark, jenž se blýskl výhrou ve slalomu i obřím slalomu. Hvězdná Rakušanka Annemarie Moserová-Pröllová se na bílé svahy vrátila po plnění mateřských povinnosti a svou pestrou kariéru završila vítězstvím ve sjezdu.

Lake Placid 1980: Zahajovací ceremoniál

Lake Placid 1980: Čína vystoupila z dlouholeté izolace a zapojila se do olympijského hnutí

Lake Placid 1980: Krasobruslařskou soutěž vyhrál Angličan Robin Cousins

Lake Placid 1980: Americký krasobruslař Eric Heiden, pětinásobný olympijský vítěz, na tiskové konferenci.

Lake Placid 1980: Americký rychlobruslař Eric Heiden jako první sportovec historie vyhrál na jedné olympiádě pět zlatých medailí v individuálních disciplínách. Ihned po hrách ukončil ve 21 letech kariéru.

Lake Placid 1980: Tým nadšených amerických studentů porazil ´rudou mašinu´ze SSSR 4:3 a otevřel si cestu k senzačnímu zlatu. DO zámořské sportovní historiografie vešel tento výsledek jako Zázrak na ledě. Na snímku Makarov s Biljatledinovem jen přihlížejí, jak Myškin inkasuje.

Fenomenální švédský lyžař Ingemar Stenmark vyhrál v Lake Placidu klasický i obří slalom.

Sportovci z odtržené čínské provincie měli zakázáno vyvěsit v olympijské vesnici svou vlajku, učinili tak aspoň před hotelem.

Švédský běžec Wassberg vyhrál závod na 15 kilometrů.

Sbírku svých úspěchů rozšířil sovětský lyžař Nikolaj Zimjatov i vítězstvím na 50 km.

Autor:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz