Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1984: čarovná moc anglického Bolera

13 2002
Praha - Mezinárodní olympijský výbor poprvé v historii přenesl zimní olympiádu na Balkán a navíc ještě do socialistické země. Bosenské Sarajevo, tehdy ještě součást jugoslávské federace, se pořadatelské úlohy zhostilo výtečně a diváci byli svědky řadky famozních výkonů. Nejlepší výsledky v historii zaznamenalo Československo se ziskem šesti medailí - lépe na tom byly jen velmoci NDR, SSSR, USA, Švédsko, Norsko a Finsko.

Zřejmě největšími osobnostmi her se stali angličtí krasobruslaři Jayne Torvillová a Christopher Dean. Svým pojetím Ravelova Bolera uchvátili celý sportovní svět a po zásluze dostali nejvyšší známky, jaké byli kdy při olympijských hrách uděleny. Výrazně se zapsala i finská běžkyně na lyžích Marja-Lisa Hamalainenová, která získala tři zlaté medaile z individuálních soutěží a navíc ještě bronz ze štafety.

Hokejový turnaj skončil zklamáním pro americké hokejisty, kteří po nečekaném triumfu v Lake Placidu zcela vyhořeli. Zlato ukořistili opět Sověti, kteří ve finále porazili Československo 2:0. Gólman Vladimir Treťjak získal třetí zlato a na tomto turnaji se rozloučil s velkým hokejem.

Soutěž ve slalomu mužů se stala oslavou rodiny Mahreových - Phil vyhrál a jeho dvojče Steve si do USA odvezl stříbrnou medaili. Velký souboj viděli fanoušci na skokanských můstcích, kde nejprve Jens Weissflog z NDR porazil Fina Matti Nykanena a poté si role prohodili.

Nebývalé žně slavili českoslovenští sportovci. Hokejisty napodobila stříbrnou medailí běžkyně Květa Jeriová, bronz získali skokan Pavel Ploc, krasobruslař Jozef Sabovčík, sjezdařka Olga Charvátová a štafeta běžkyň.

Nejúspěšnější výpravou byla poprvé v historii a zároveň také naposledy NDR, zejména zásluhou rychlobruslařek a bobistů.

Sarajevo 1984: ´Létající Scotty´ alias americký krasobruslař Hamilton, vítěz olympijského závodu

Bronzová sjezdařka Olga Charvátová (vpravo) na stupních vítězků, uprostřad nejlepší sjezdařka Švýcarka Figiniová

Závod sjezdařů v Sarajevu vyhrál Američan Bill Johnson.

Vítězný norský biatlonista Eirik Kvalfoss v závoděna 10 kilometrů.

Český skokan Pavel Ploc (vpravo) vybojoval v Sarajevu bronz, uprostřed je zlatý Matti Nykänen z Finska a vlevo stříbrný Jens Weissflog z NDR.

Proslulý švédský lyžař Gunde Svan vyhrál v Sarajevu závod na 15 kilometrů.

Ravelovo Bolero v podání Jayne Torvillové a Christophera Deana - britský taneční pár okouzlil celý svět a získal nejvyšší známky v historii ZOH.

Zatímco sovětský kapitán Vjačeslav Fetisov (vpravo) byl vlastně ještě na začátku své bohaté kariéry, pro legendárního gólmana bylo zlato v Sarajevu loučením s velkým hokejem.

Skokan Jens Weissflog, ještě v dresu NDR, získal v Sarajevu zlatou medaili. Na olympiádě se představil i po sjednocení Německa.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz