Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1984: čarovná moc anglického Bolera

13 2002
Praha - Mezinárodní olympijský výbor poprvé v historii přenesl zimní olympiádu na Balkán a navíc ještě do socialistické země. Bosenské Sarajevo, tehdy ještě součást jugoslávské federace, se pořadatelské úlohy zhostilo výtečně a diváci byli svědky řadky famozních výkonů. Nejlepší výsledky v historii zaznamenalo Československo se ziskem šesti medailí - lépe na tom byly jen velmoci NDR, SSSR, USA, Švédsko, Norsko a Finsko.

Zřejmě největšími osobnostmi her se stali angličtí krasobruslaři Jayne Torvillová a Christopher Dean. Svým pojetím Ravelova Bolera uchvátili celý sportovní svět a po zásluze dostali nejvyšší známky, jaké byli kdy při olympijských hrách uděleny. Výrazně se zapsala i finská běžkyně na lyžích Marja-Lisa Hamalainenová, která získala tři zlaté medaile z individuálních soutěží a navíc ještě bronz ze štafety.

Hokejový turnaj skončil zklamáním pro americké hokejisty, kteří po nečekaném triumfu v Lake Placidu zcela vyhořeli. Zlato ukořistili opět Sověti, kteří ve finále porazili Československo 2:0. Gólman Vladimir Treťjak získal třetí zlato a na tomto turnaji se rozloučil s velkým hokejem.

Soutěž ve slalomu mužů se stala oslavou rodiny Mahreových - Phil vyhrál a jeho dvojče Steve si do USA odvezl stříbrnou medaili. Velký souboj viděli fanoušci na skokanských můstcích, kde nejprve Jens Weissflog z NDR porazil Fina Matti Nykanena a poté si role prohodili.

Nebývalé žně slavili českoslovenští sportovci. Hokejisty napodobila stříbrnou medailí běžkyně Květa Jeriová, bronz získali skokan Pavel Ploc, krasobruslař Jozef Sabovčík, sjezdařka Olga Charvátová a štafeta běžkyň.

Nejúspěšnější výpravou byla poprvé v historii a zároveň také naposledy NDR, zejména zásluhou rychlobruslařek a bobistů.

Sarajevo 1984: ´Létající Scotty´ alias americký krasobruslař Hamilton, vítěz olympijského závodu

Bronzová sjezdařka Olga Charvátová (vpravo) na stupních vítězků, uprostřad nejlepší sjezdařka Švýcarka Figiniová

Závod sjezdařů v Sarajevu vyhrál Američan Bill Johnson.

Vítězný norský biatlonista Eirik Kvalfoss v závoděna 10 kilometrů.

Český skokan Pavel Ploc (vpravo) vybojoval v Sarajevu bronz, uprostřed je zlatý Matti Nykänen z Finska a vlevo stříbrný Jens Weissflog z NDR.

Proslulý švédský lyžař Gunde Svan vyhrál v Sarajevu závod na 15 kilometrů.

Ravelovo Bolero v podání Jayne Torvillové a Christophera Deana - britský taneční pár okouzlil celý svět a získal nejvyšší známky v historii ZOH.

Zatímco sovětský kapitán Vjačeslav Fetisov (vpravo) byl vlastně ještě na začátku své bohaté kariéry, pro legendárního gólmana bylo zlato v Sarajevu loučením s velkým hokejem.

Skokan Jens Weissflog, ještě v dresu NDR, získal v Sarajevu zlatou medaili. Na olympiádě se představil i po sjednocení Německa.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze