Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1988: v Calgary explodoval bohém Tomba

16 2002
Praha - Až na čtvrtý pokus se kanadské Calgary dočkalo pořadatelství zimních olympijských her. Město na úpatí Skalistých hor poprvé zkoušelo štěstí už v roce 1964, ale správná doba nazrála až o dvě dekády později, v roce 1988. Hry měly mnoho hrdinů, ale přívětiví Kanaďané se zamilovali do italského bohéma Alberta Tomby, jenž triumfoval ve slalomu i obřím slalomu. Stejný kousek se například povedl i Vreni Schneiderové, jenomže mlčenlivá Švýcarka nemohla horkokrevnému jižanovi v popularitě konkurovat.

Technickou vytříbeností i strhujícím projevem ženskosti uchvátila německá krasobruslařka Katarina Wittová, která po sarajevském vítězství jako první od dob legendární Sonii Henie dokázala obhájit zlato. Když dotančila svoji Carmen, nadšení diváci málem zbořili halu. Země javorového listů také s napětím očekávala výsledek bitvy mužů. Jejich Brian Orser se však musel sklonit před jiným Brianem - Američanem Boitanem, který vyhrál jen nejtěsnějším rozdílem.

Ziskem tří zlatých medailí se blýskla nizezemská rychlobruslařka Yvonne von Gennipová. Na superrychlém oválu v Calgary padlo sedm světových rekordů a zrodila se na něm i největší tragédie olympiády. Americký favorit Dan Jansen se před startem pětistovky dozvěděl, že jeho sestra zemřela na leukémii. Přesto závodil, chtěl jí věnovat vítězství, po několika metrech však upadl a vzdal.

XV. zimní olympijské hry měly i své veselejší stránky. Ostře sledovanou posádkou byl například dvojbob monackého knížectví, do něhož usedli krupiér z Monte Carla a muž s krví modřejší než kanadské nebe - princ Albert. Ještě větší pozornost budil čtyřbob  Jamajky, který je dodnes vystaven v olympijském muzeu v Calgary. Chlapíci z Karibiku sice soupeřům mnoho strachu nenahnali, po jejich příběhu však sáhl Hollywood a ve filmu Kokosy na sněhu jim vystavěl nesmrtelný pomník.

Nezapomenutelná jsou i vystoupení svérázného britského skokana na lyžích Eddieho 'Orla' Edwardse, jenž pravidelně končil beznadějně poslední. Jeho pravým opakem se stal finský fenomén Matti Nykänen, který vyhrál obě soutěže jednotlivců a svými kolegy i závod družstev. Na středním můstku mu zdatně sekundovali i českoslovenští reprezentanti - Pavel Ploc doplachtil pro stříbro, Jiří Malec se ozdobil bronzovou medailí a Jiří Parma skončil pátý. Jako týmu už jim štěstěna tolik nepřála, obsadili nevděčnou čtvrtou příčku.

Velké naděje předcházely i hokejisty, kterým se však olympijský turnaj, jemuž opět kraloval Sovětský svaz, poněkud vymkl z rukou. Čechoslováci prohráli i s podceňovanými Němci a jejich konečné šesté místo se doma s přívětivou odezvou zrovna nesetkalo. Naopak zabodovali běžci na lyžích, kteří v sestavě Nyč, Korunka, Benc a Švanda vybojovali senzační, ale zasloužený bronz ve štafetě. Příjemně překvapili zástupci alpského lyžování, kterým se dařilo zejména v kombinaci, kde vyčnívají pátá místa Kebrlové a Jurka.

Českoslovenští zástupci se postarali i o jeden olympijský skandál. Role našťastníka padla na krasobruslaře Reného Novotného, jemuž lékař doporučil kurýrovat nemoc alnagonem. Medikament však patřil mezi zakázané látky a tak byl sportovní pár Knapová - Novotný ze strachu před pozitivním dopingovým nálezem raději odvolán z rozjeté soutěže.

Calgary 1988: Zahajovací ceremoniál

Na olympiádě v Calgary se poprvé představili jamajští bobisté, jejichž příběh se pak stal inspirací pro populární film "Kokosy na sněhu".

Čtyři dny před závodem na 500 m zemřela Jansenova sestra na leukémii. Její památku chtěl americký rychlobruslař uctít medailí, všechny naděje však ukončil pád.

Radost finského skokana Matti Nykänena, který v Calgary získal tři zlaté medaile.

Britský skokan "Orel" Eddie Edwards byl na můstku beznadějně poslední, zájem médií o jeho osobu byl však obrovský.

Italský lyžař Alberto Tomba získal v Calgary dvě zlaté - v klasickém i obřím slalomu.

Za předvedení Bizetovy Carmen získala krasobruslařka Katarina Wittová z NDR zlatou medaili a stala se první závodnicí od doby Sonji Henie, která obhájila olympijské zlato.

Autor:


Další z rubriky

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz