Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

1992: vítr změn zasáhl i olympijské hry

21 2002
Praha - Vítr politických změn, který se na přelomu 80. a 90. let prohnal východní Evropou, se samozřejmě promítl i do olympijského dění. Francouzské Albertville a přilehlá zimní střediska tak byly svědky ještě před pár lety nepředstavitelných věcí. Jak pod pěti olympijskými kruhy opět pochodovala výprava sjednoceného Německa, jak se poprvé od roku 1936 představily reprezentace samostatných pobaltských států Lotyšska, Litvy a Estonska nebo jak se zrodil Nezávislý tým, který reprezentovali sportovci pěti zemí právě se rozpadajícího Sovětského svazu.

Ve světle těchto změn se zdálo být téměř nepodstatné, že program her byl obohacen o rychlobruslení na krátké dráze a akrobatické lyžování.

V Albertville se zároveň naposledy na zimních olympijských hrách představila reprezentace federálního Československa, což ale v únoru 1992 ještě asi každý netušil. Hokejový tým se dokázal vypořádat s exodem hráčů do NHL a získal bronzovou medaili. Druzí skončili Kanaďané, jejichž barvy oblékal v té době trucující talent Eric Lindros, prvenství naposledy patřilo Sovětům, tedy Nezávislému týmu.

Další bronzový úspěch přidali krasobruslař Petra Barna a tým skokanů. Více pozornosti se pochopitelně soustředilo na největší hvězdy her, mezi nimiž jasně zářili především Norové. Tento skandinávský stát nezískal od roku 1952 žádnou medaili ve sjezdařských disciplínách a najednou měl čtyři. Mezi ostatními vyčníval Kjetil-Andre Aamodt, vítěz superobřího slalomu a stříbrný v obřím slalomu.

Běžecké soutěže se staly doménou norských lyžařů Vegarda Ulvanga a Bjorna Daehliho, oba získali tři zlaté. Ruské závodnice Jelena Vjalbeová a Ljubov Jegorovová dokonce zaokrouhlily kolekci úspěchů na deseti medailích, byla to ovšem Jegorovová, kdo měl více důvodů k radosti. Získala tři zlaté a dvě bronzové, Vjalbeová se radovala z jednoho zlata a čtyř bronzů. Svou vynikající kariéru dovršila veteránka Raisa Smetaninová prvenstvím ve štafetě, takže její účet za pět olympiád se ustálil na deseti medailích.

V hodnodení zemí skončilo první Německo následováno Nezávislým týmem a Rakouskem. Poprvé v historii zimních her se zejména díky rychlobruslení na krátké dráze prosadily asijské státy a premiérové medaile putovaly do Číny a obou korejských zemí.

Akrobatické lyžování měla na olympiádě v roce 1992 svoji premiéru

Albertville: německý sáňkař Hackl začal první zlatou medailí svoji jedinečnou olympijskou kariéru

Legendární francouzský fotbalista Michel Platini s olympijskou pochodní.

Norský lyžař Vegard Ulvang získal v bílé stopě tři zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Krasobruslařka Kristi Yamaguchiová z USA získala v Albertville zlatou medaili.

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...Najdete na iDNES.cz