Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokonalejší testy odhalily 31 dopingových případů z OH v Pekingu

Doping - ilustrační foto | foto: 

17 2016
Po osmi letech budou zpětně odhaleni další dopingoví hříšníci z olympijských her v Pekingu 2008. A čeká se na velké odhalení: po novém otestování vzorků hrozí trest hned jedenatřiceti sportovcům z dvanácti zemí.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uvedl, že proti nejmenovaným sportovcům z šesti odvětví zahájil disciplinární řízení a v nejbližších dnech informuje příslušné národní olympijské výbory.

MOV nechal otestovat pomocí pokročilejších metod 454 vzorků z Pekingu, jež byly uchovány v jeho laboratoři v Lausanne.

Kauza Soči je jednou z priorit

Nové testování MOV provedl ve spolupráci s mezinárodními sportovními federacemi a Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Tu olympijský výbor zároveň vyzval k tomu, aby důkladně vyšetřila podezření, že se manipulovalo s pozitivními dopingovými vzorky ruských olympioniků během zimních her v Soči 2014. Tuto informaci minulý týden zveřejnil bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov.

Cílem nové kontroly byli sportovci, u nichž je pravděpodobné, že se zúčastní srpnových olympijských her v Riu de Janeiro.

Podle agentury Reuters nebudou zveřejněna žádná jména, dokud nebudou otestovány i vzorky B.

„Všichni sportovci, kteří porušili antidopingová pravidla, nebudou smět v Riu startovat,“ uvedl v prohlášení MOV, jenž nechal otestovat i 250 vzorků z Londýna 2012.

Také výsledky těchto nových analýz by měly být známy brzy. „Naším cílem je zabránit dopingovým podvodníkům zúčastnit se OH v Riu,“ oznámil MOV.

Mezinárodní olympijský výbor zároveň nechá otestovat vzorky medailistů z Pekingu a Londýna, kteří už nezávodí. Zpětně zkontrolovány budou vzorky těch, kteří by se v případě jejich diskvalifikace mohli posunout na čelní pozice.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze