Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

3x3 v Baku: větrná loterie, belgická superhvězda a budoucnost sportu

Jan Tomanec (vpravo) coby pětkový basketbalista v dresu Prostějova. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

19 2015
V posledním letadle s českou výpravou mířícím na Evropské hry do Baku nechyběly ani basketbalisté a basketbalistky 3x3. Ti si účast na této pro svůj sport velmi důležité akci vybojovali na loňském evropském šampionátu. I když teď na pobřeží Kaspického moře míří trochu obměněné sestavy, síla jim rozhodně nechybí.

České výběry to však na Evropských hrách nebudou mít jednoduché. Do Baku totiž míří elita evropského basketbalu, někdy ještě posílená o hráče s americkou basketbalovou školou.

„Federace, jejichž týmy se nedostaly na pětkové mistrovstbví Evropy, poslaly to nejlepší právě do Baku. Belgie, kterou máme ve skupině, tam proto vysílá své největší hvězdy v čele s Ann Wauters,“ připomíná vedoucí ženského národního týmu Michaela Uhrová souběh dvou velkých evropským basketbalových akcí.

Uhrové však nominaci ztížilo nejen mistrovství Evropy žen v Maďarsku a Rumunsku, ale také blížící se ME do 20 let a univerziáda. S žádnou z hráček nominovaných na tyto „pětkové“ akce nemohla počítat.

Češky v turnaji

Nominace: Romana Stehlíková (Piešťanské Čajky), Veronika Vlková (Valosun KP Brno), Tereza Vorlová (Fassi Albino), Kateřina Zavázalová (Sokol Hradec Králové)

Zápasy ve skupině:
23.6.
Česko - Ukrajina
24.6.
Česko - Belgie
Česko - Turecko

Hráčky v reprezentačním dresu navíc musí být podle pravidel FIBA v Top 10 v národním rankingu a musí mít odehraný určitý počet utkání. Přesto se jí podařilo poskládat silný tým.

„I kvůli hře dovnitř jsme vzaly dvě vysoké hráčky, z nichž jedna je tvrdá pod košem a druhá se takové hry taky nebojí, ale zároveň umí hrát i z dálky. Máme to postavené na hru zpod koše i z dálky,“ upozorňuje Uhrová, že právě hra ve vymezeém území bude asi ve větrné loterii v Baku rozhodovat.

Na české basketbalistky čekají ve skupině již zmiňovaný tým Belgie s legendou evropského basketbalu, dále Turecko a Ukrajina.

„Belgie je velký favorit skupiny, ale můžeme porazit i ji. Jde o specifický turnaj, hodně to bude o fyzičce, protože se bude hrát i v poledním vedru. S Tureckem jsme jednou prohrály v kvalifikaci na ME a jednou i na Evropě a máme mu tak co vracet. Ukrajina, kterou jsme teď porazily na turnaji v Debrecínu, neposlala to nejsilnější, protože Jagupova, která za ni loni hrála, teď byla na pětkové Evropě. Po skupině bych byla spokojená s druhým místem, abychom šly v play-off na někoho relativně slabšího,“ nemusí se Uhrová obávat hráčky, která Češkám na probíhajícím ME nastřílela 32 bodů.

Čeští muži chtějí hrát tvrdě

Také muži museli svůj tým přizpůsobit podmínkám, které budou v Baku panovat.

Češi na turnaji

Nominace: Kamil Švrdlík (JIP Pardubice), Jan Tomanec (Ariete Prostějov), Roman Zachrla (mmcité Brno), Filip Zbránek (Opava)

Zápasy ve skupině:
23.6.
Česko - Ázerbájdžán
24.6.
Česko - Andorra
Česko - Švýcarsko

„Kurty jsou postavené pár metrů od moře a neustále tam silně fouká, proto jsme tým sestavili tak, aby měl daleko větší sílu pod košem. Jede tak osvědčená a tvrdá dvojice Švrdlík a Tomanec, dále Zachrla, který má skvělý nájezd, navíc je silný, takže může bránit kohokoli. A tým doplňuje křídlo Zbránek, který je taky velmi silný v nájezdu i v obraně. Máme tedy dobrý mix pro větrnou hru, kdy to budeme stlačovat pod koš, a tam budeme hrát tvrdě. Trefit se zvenku bude s velkou pravděpodobností velmi obtížné,“ má o taktice jasno vedoucí týmu Michal Kruk.

Ze čtyřčlenné skupiny postupují všechny týmy, stejně jako v ženské části turnaje, do play-off. Češi si však chtějí v konkurenci Ázerbájdžánu, Švýcarska a Andorry skupinu opanovat, aby pro vyřazovací boje získali schůdnějšího protivníka: „Pokud se nestane nějaký lapsus, je to naší povinností, i když ve 3x3 zápasy kolikrát bývají o jedné střele.“

Domácí celek už si navíc Kruk mohl prohlédnout na turnaji v Debrecínu: „Má průměrnou kvalitu, ale také za něj hraje pod košem jeden velmi silný Američan.“

Hraje se o olympiádu v Tokiu

Už v loňské roce se ukázalo, že evropský šampionát měl mnohem větší kvalitu než mistrovství světa. A podobný trend očekává Kruk i letos: „Bude to mít vyšší úroveň než mistrovství světa, protože tam nebudou týmy jako třeba Guam. Už ME bylo loni o třídu výš než pár měsíců předtím MS v Moskvě, a proto Baku bude nejkvalitněji obsazený turnaj 3x3, co se zatím hrál.“

V Baku se nebude rozhodovat jen o medailích pro jednotlivé týmy, ale také možná o budoucnosti celého sportu. „FIBA se maximálně snaží prosadit 3x3 na OH 2020 do Tokia a jednou z podmínek je, aby turnaj v Baku byl sportovně a marketingově úspěšný. Sám jsem přesvědčen, že bude a na základě toho se do Tokia dostane,“ nechal nahlédnout do zákulisí Kruk.

Oba české výběry vstupují do Evropských her 23. června jedním zápasem. Skupinu pak dohrají o den později.

Autor:


Další z rubriky

Judista Krpálek ve finále Evropských her podlehl a bere stříbro

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) a Nizozemec Henk Grol ve finálovém...

Až v posledním duelu Lukáš Krpálek na Evropských hrách v Baku prohrál a z Ázerbájdžánu si odveze...

Když vítr zastaví střelu a na finty není čas. Aneb basketbal pod nebem

V Baku se hraje také basketbal 3x3. Český hráč Roman Zachrla napadá Marshalla...

Vypadají trochu jako kočovníci, kteří uprostřed města předvádějí svoje kejkle. Na improvizovaném...

Koukal starší, trenér a otec: Ten největší boj má Petr už za sebou

Český badmintonista Petr Koukal (vlevo) hovoří s trenérem a svým otcem Petrem...

Baku (Od našeho zpravodaje) Dříve zažívali i dlouhé cesty plné mlčení, když autem odjížděli z nepovedených turnajů. „Spoustu...Najdete na iDNES.cz