A-limit je pro Kašpárkovou zadostiučinění

7 2004
Praha - Někdy ji tříletá dcera Terezka řekne: "Maminko, už netrénuj." Ale ještě několik dnů Šárka Kašpárková trénovat bude. Za dva týdny ji totiž čeká olympijská soutěž v Aténách, na místě jejího životního úspěchu. V roce 1997 tam získala titul mistryně světa, letos se chce v Řecku rozloučit s bohatou kariérou.

I když mnoho lidí ji to neschvaluje. "Říkají třeba že dokud jsem nejlepší v republice, mám skákat," přiznává třiatřicetiletá atletka.

V sobotu skočila na stadionu pražské Julisky nejdelší výkon od návratu na atletické stadiony po mateřské pauze. Terezku porodila v roce 2001. "To je moje hezká památka na Sydney," směje se při vzpomínce na fakt, že na poslední olympiádě v Austrálii už skákala těhotná. "Ale to je jediná hezká vzpomínka, zbytek mi nepřipomínejte," kroutí hlavou. U protinožců zažila zklamání, ve finále třikrát přešlápla.

Jistý čas se věnovala mateřským povinnostem, pak se vrátila k atletice. Poslední dva velké šampionáty ji přinesly slzy - ani na loňském mistrovství světa v Paříži ani letos na šampionátu pod střechou v Budapešti nepostoupila do finále. Pokaždé to obrečela. "Asi jsem citlivější," přiznává. Soupeřky si všimly, že už nemá v očích dravost a jiskru.

Odepsaná? Ještě ne

V sobotu jiskru měla. Po prvním pokusu na Julisce si hlasitě zakřičela radostí. Běžela k rozhodčímu u větroměru a zvedla ruce nad hlavu: 14,20 m a protivítr znamenali, že definitivně poletí do Atén. Bez ohledu na výkony soupeřek, vždyť právě splnila ostrý A-limit IAAF. "Je pro mě zadostiučinění, že odletím s áčkem," přiznává.

Sezona však nebyla jednoduchá. Zejména Martina Darmovzalová ji letos dýchala na záda. "Mnozí mě i v novinách odepsali. Čekali, že mě Martina přeskočí, ale jakoby zapomněli, že také můžu skočit áčkový limit," kroutí hlavou s úsměvem.

Přiznává, že ze soupeřky měla obavu. "Na mistrovství republiky měla čtrnáctimetrové pokusy," připomíná Kašpárková.  "Když jsem si domů dovezla olympijské oblečení, říkala jsem si: Nic moc s tím nedělej, co kdybys to pak musela vrátit."

Navíc ji před týdnem bolela záda a nevěděla, jestli vydrží zátěž závodu. Do čtvrté série už nenastoupila, vyklusala se a přijímala gratulace. "Ještě budu skákat příští týden. Nevím, kde, ale nějaké závody ještě jsou," nastínila svůj předolympijský program.

Žádné velké oslavy zlepšení nechystá. "Před olympiádou to snad ani není vhodné. Ale možná si dám večer víno nebo pivo," směje se.

Konec? Uvidíme, říká Kašpárková

Za několik dnů odletí na svoji čtvrté olympijské hry, z Atlanty 1996 má bronz. Na soutěže pod pěti kruhy se těší stejně jako poprvé. "Také proto, že je to naposledy. A proto, že tam máme hodně známých," říká. Přijdou ji povzbudit do hlediště stadionu, kde před sedmi lety zářila. Letos by taky ráda uspěla, ale ví, že to nebude snadné.

Předpokládá, že limit pro postup do finále bude tvrdý. "Tak kolem 14,40 m," uvažuje nahlas. Rezervu prý ještě má, ani sobotní pokus nebyl ideální. Nějaké ty centimetry by mohla přidat.

Není ji líto, že se rozhodla ukončit kariéru v okamžiku, kdy se zlepšuje? Nezmění své rozhodnutí? "Uvidíme... Okolí mě přemlouvá, ale to by se musel posunout můj výkon ještě dál," říká. Kam? "Alespoň tak na 14,50 m," netají Šárka Kašpárková.

Novopečená matka Šárka Kašpárková porodila v Brně U milosrdných bratří dceru Terezku

Trojskokanka Šárka Kašpárková oznámila na tiskové konferenci v pražském Obecním domě, že příští olympijský rok by měl být její poslední závodní sezonou.

Česká trojskokanka Šárka Kašpárková poletí do Atén na své čtvrté olympijské hry.

Přehlídka olympijské kolekce - Šárka Kašpárková.

Trojskokanka Šárka Kašpárková předvádí oblečení pro olympijské hry v Aténách.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz