Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A teď? Děj se vůle boží, říká Neumannová

7 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Je osmahlá dohněda, vždyť sluneční paprsky na olympijských tratích v Soldier Hollow se mrazivým vzduchem prodírají s takřka vražednou intenzitou. Kateřina Neumannová, jedna z největších českých nadějí na zisk medaile na olympijských hrách v Salt Lake City, na sobě tři dny před svým úvodním vystoupením na patnáctikilometrové trati nedává znát nervozitu. Dopoledne absolvovala poslední tvrdý trénink a jen si ulevila: "Jela jsem nadoraz, bylo mi - jak to říct slušně - na šavli... S trénovaním jsem ale už skončila, teď budu jenom ladit a děj se vůle boží."

Dlouhé týdny Neumannová tráví v baráčku nedaleko olympijských tratí v Soldier Hollow. "Nahoře v obýváku mám i krb," chlubila se s úsměvem. "A nemusím chodit nikam na dřevo, cvaknu vypínačem a oheň se rozhoří." V přízemí se uhnízdil její kouč Stanislav Frühauf, který se stará i o technické zázemí. Vstává brzy, ještě za hluboké tmy a vrací se, až když je práce hotová, takže se ve svém království dlouho nezdrží. O patro výš se zase utábořila jeho svěřenkyně, má všechno, co potřebuje. I kuchyni, kde si vaří, na co má chuť. 

Volného času si mnoho neužila, náročný trénink si ukrojil svůj díl. "Volný čas? Když vidím místní sjezdovky, hned bych vyrazila, jenomže... Spíš jsem jenom tak polehávala v posteli, koukala na televizi a nanejvýš jsme večer vyrazili na večeři," vyprávěla Neumannová. Povyražení výletu se dočkala jedinkrát, když se byla akreditovat v olympijské vesnici.   
  
Tamního komfortu se vzdala a třeba narozdíl od norské výpravy, která se tři týdny připravovala v nedalekém středisku Sun Valley, zavrhla podobné trmácení. "Nemám ráda, když přebalím tašku a stěhuju se zase jinam. Navíc si tu nepřipadám jako na soustředění, ale jako doma," přiznala obhájkyně stříbra a bronzu z předchozích ZOH v Naganu. Proto, že nebydlí v olympijské vesnici, sice přijde o neopakovatelnou atmosféru, na druhou stranu... "Jsem odtržená od stresu, nikdo mi nepřipomíná závody a samotnou olympiádu."

Zato přímo na tratích v Soldier Hollow prožívá pravý očistec. Nejen při polykání

Co byste vzkázali Kateřině Neumannové před jejím prvním závodem? Jakou větou byste ji povzbudili? Nejoriginálnější výroky vyjdou v sobotní MF DNES.
mocných tréninkových dávek, ale i při samotném v vstupu do areálu, kde panují přísná bezpečnostní opatření. Při příjezdu se prosmýknout přes několik bodrých avšak nekompromisních organizátorů, kteří bez akreditační karty nepustí dovnitř ani myšku, pak projít detektory a nechat si zkontrolovat obsah zavazadel. A v bílé stopě nyní nehýčkají formu jen běžci na lyžích, ale i sdruženáři a biatlonisté, je tam pořádná tlačenice.    

"Při závodech to nebude tak hektické, protože v ten den půjdou dovnitř jenom běžci," uklidňuje se Neumannová, která se zatím nesetkala s vážnějšími problémy. "Ale třeba české sdruženáře probrali fest. A potíže měl i Standa Frühauf, když se stěhoval do buňky na přípravu lyží s těmi svými pověstnými kufříky," vykládala vedoucí žena celkového pořadí Světového poháru. "Už se to začíná uklidňovat. Kontroly všichni berou, prostě to musí být," kývla smířlivě hlavou.      

Pro úspěch na olympiádě udělala vše, takže už jenom říká: děj se vůle boží. Ale v nábožensky orientovaném Utahu se víra bere vážně. "Mormoni si tu prý vymodlili i sníh, v některých sezonách tady totiž vůbec nebyl," dozvěděla se Kateřina Neumannová, která jich na každém kroku potkává spoustu. "O víře jsem ale s mormony nediskutovala," poznamenala. Spíš ji pobavila historka, kterak jednoho z místních uvrhli do žaláře kvůli mnohoženství a jeho manželky prý chodili demonstrovat před věznici za jeho propuštění. "Je to pro mě exotika, ale nic mi to neříká," usmála se.   

Z výrazu Kateřiny Neumannové při tréninku v Soldier Hollow je jasné, že je před olympijskými závody v pohodě

Kateřina Neumannová se chystá na olympijské závody

Kateřina Neumannová při tréninku na olympijských tratích

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz