Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aamodt chce napravit propadák z Nagana

12 2002
Snowbasin - Sjezdařské kombinaci vládnou už několik let Norové a další jejich úspěch se očekává i v Salt Lake City. Kjetil-Andre Aamodt, který letos kraloval oběma kombinačním závodům Světového poháru, je ve třiceti letech na vrcholu a rád by v Salt Lake City odčinil propadák z Nagana, kde nezískal ani jednu medaili. Mezi další favority soutěže, která se ve Snowbasinu uskuteční ve středu, patří jeho krajan Lasse Kjus a také Američan Bode Miller.

Rakušané, kteří v Naganu slavili díky Mariu Reiterovi nečekaný triumf, postavili do kombinace Benjamina Raicha, Rainera Schönfeldera, Michaela Walchhofera a Kiliana Albrechta. Závod odstartuje sjezdem v 18:00 a vyvrcholí slalomem, jehož první kolo je na programu od 21:00 a druhé od 23:00 SEČ.

Soutěž bude zvlášť obtížná v tom, že se uskuteční v jednom dni. Pro sjezdaře není snadné "přesedlat" na slalomové lyže jen pár hodin poté, co odloží o půl metru delší sjezdové.

Aamodt už na mistrovstvích světa a olympiádách nasbíral patnáct medailí. Na olympijských hrách se prosadil poprvé před deseti lety v Albertville, kde získal zlato v superobřím a bronz v obřím slalomu.

O čtyři roky později měl doma v Lillehammeru na dosah vysněné zlato ve sjezdu, ale prohrál o pouhé čtyři setiny sekundy s Američanem Tommym Moem. Celkem na olympiádách dosud vybojoval pět cenných kovů, z toho jeden nejcennější. Schází mu jen medaile ze slalomu.
 
Úplně propadl v Naganu. "Cítil jsem, jako bych byl úplně k ničemu. Totálně jsem vybouchl, jak v superobřím slalomu, tak v kombinaci. Ale získal jsem tam cenné zkušenosti," zdůraznil Aamodt. Před odjezdem do Salt Lake City přiznal, že by nejradši ze všeho bral zlatou medaili ze sjezdu, v němž však skončil čtvrtý. "Budu černý kůň v každé disciplíně," vyhrožoval Aamodt.

Jedenatřicetiletý Kjus má z vrcholných akcí čtrnáct medailí a jeho cílem je překonat nebo alespoň vyrovnat se svému krajanovi. "Dlouho nemyslím na nic jiného. Chci překonat Aamodtův rekord," usmíval se Kjus, který v neděli ve sjezdu získal stříbro.
 
Rakušané mají šanci uspět, jen pokud se jim s Nory povede udržet tempo ve sjezdu. V tom mezi nominovanými vyniká pouze Walchhofer, který však sám sebe za favorita nepovažuje. "Ve slalomu to bude hodně těžké, protože v každém kole může člověk ztratit ne desetinu, ale celou sekundu," vysvětloval Rakušan.

"Aamodt s Millerem budou jen těžko k poražení," dodal. V Naganu vyhrál kombinaci Rakušan Reiter, který už ukončil kariéru. Druhý skončil Kjus.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze