Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aamodt chce napravit propadák z Nagana

12 2002
Snowbasin - Sjezdařské kombinaci vládnou už několik let Norové a další jejich úspěch se očekává i v Salt Lake City. Kjetil-Andre Aamodt, který letos kraloval oběma kombinačním závodům Světového poháru, je ve třiceti letech na vrcholu a rád by v Salt Lake City odčinil propadák z Nagana, kde nezískal ani jednu medaili. Mezi další favority soutěže, která se ve Snowbasinu uskuteční ve středu, patří jeho krajan Lasse Kjus a také Američan Bode Miller.

Rakušané, kteří v Naganu slavili díky Mariu Reiterovi nečekaný triumf, postavili do kombinace Benjamina Raicha, Rainera Schönfeldera, Michaela Walchhofera a Kiliana Albrechta. Závod odstartuje sjezdem v 18:00 a vyvrcholí slalomem, jehož první kolo je na programu od 21:00 a druhé od 23:00 SEČ.

Soutěž bude zvlášť obtížná v tom, že se uskuteční v jednom dni. Pro sjezdaře není snadné "přesedlat" na slalomové lyže jen pár hodin poté, co odloží o půl metru delší sjezdové.

Aamodt už na mistrovstvích světa a olympiádách nasbíral patnáct medailí. Na olympijských hrách se prosadil poprvé před deseti lety v Albertville, kde získal zlato v superobřím a bronz v obřím slalomu.

O čtyři roky později měl doma v Lillehammeru na dosah vysněné zlato ve sjezdu, ale prohrál o pouhé čtyři setiny sekundy s Američanem Tommym Moem. Celkem na olympiádách dosud vybojoval pět cenných kovů, z toho jeden nejcennější. Schází mu jen medaile ze slalomu.
 
Úplně propadl v Naganu. "Cítil jsem, jako bych byl úplně k ničemu. Totálně jsem vybouchl, jak v superobřím slalomu, tak v kombinaci. Ale získal jsem tam cenné zkušenosti," zdůraznil Aamodt. Před odjezdem do Salt Lake City přiznal, že by nejradši ze všeho bral zlatou medaili ze sjezdu, v němž však skončil čtvrtý. "Budu černý kůň v každé disciplíně," vyhrožoval Aamodt.

Jedenatřicetiletý Kjus má z vrcholných akcí čtrnáct medailí a jeho cílem je překonat nebo alespoň vyrovnat se svému krajanovi. "Dlouho nemyslím na nic jiného. Chci překonat Aamodtův rekord," usmíval se Kjus, který v neděli ve sjezdu získal stříbro.
 
Rakušané mají šanci uspět, jen pokud se jim s Nory povede udržet tempo ve sjezdu. V tom mezi nominovanými vyniká pouze Walchhofer, který však sám sebe za favorita nepovažuje. "Ve slalomu to bude hodně těžké, protože v každém kole může člověk ztratit ne desetinu, ale celou sekundu," vysvětloval Rakušan.

"Aamodt s Millerem budou jen těžko k poražení," dodal. V Naganu vyhrál kombinaci Rakušan Reiter, který už ukončil kariéru. Druhý skončil Kjus.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz