Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aamodt dal zapomenout na Maiera

15 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) O sjezdovém lyžování na olympijských hrách v Utahu se říká, že se odehrává ve znamení neúčasti Hermanna Maiera. Už to není pravda. Další hvězdou olympiády a zároveň nejvšestrannějším sjezdařem historie se stal třicetiletý Kjetil Andre Aamodt. Rakušanova neúčast je rázem v jeho stínu. Zarostlý jako vždy, s vráskami, které prozrazují, že má na krku už tři křížky, s mírným úsměvem zralého muže, stál Aamodt ve středu večer na Olympic Medals Plaza v centru Salt Lake City opět na stupni nejvyšším.

Jen trochu dojatý, skromný. Nikdo si přitom neprožil ten okamžik tolikrát jako on.
Norský sjezdař dosáhl totiž po středečním vítězství v kombinaci neobyčejného rekordu. Má už šestnáctou medaili z mistrovství světa nebo olympijských her.

Všichni přitom vědí, že Maierova neúčast jeho poslední olympijské vítězství nijak nesnižuje.  Ani ve své nejlepší formě by Rakušan, který se stále zotavuje z loňské havárie na motocyklu,  nemohl v soutěži všestrannosti Nora ohrozit.

Aamodt umí všechno. Je schopen vyhrát kteroukoli disciplínu. Všechny už také (s výjimkou  sjezdu) na velkých soutěžích vyhrál. I v sobotu při sjezdu specialistů se muž, který na  začátku sezony ještě nepředváděl žádné  divy, přiřítil po sjezdovce Grizzly na skvělém  čtvrtém místě. Čtyři dny poté na stejném  místě vyhrál kombinační sjezd a slušnou práci  navíc odvedl i ve slalomu.

Talent a dříč zároveň vítězí už dvanáctým rokem. Svou výjimečnou dráhu začal v roce 1990  dvěma tituly mistra světa. V následujících letech pak desetkrát za sebou skončil ve Světovém  poháru sjezdařů vždy do desátého místa.

On a Lasse Kjus, jeho přítel, další všestranné eso mezi sjezdaři, spolu už dlouhé roky  objíždějí závody. Když Kjus vyhraje, má Aamodt radost a naopak. I po dvanácti letech sbírání  medailí přitom Aamodt stále odpaluje dotěrné dotazy, kdy už  kariéru ukončí. "Lyžování je  součástí mého života. Ještě nechci založit rodinu. Jsem s  přítelkyní už sedm let. Myslím,  že bych ji začal unavovat, kdybych byl pořád doma. Proto  chci ještě nějaký čas cestovat,"  řekl Aamodt krátce před olympiádou v Salt Lake City.

Autoři: ,


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz