Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aboriginálové v poklidu protestovali

15 2000
S y d n e y - Několik hodin před zahájením olympijských her se vydala početná skupina původních obyvatelů Austrálie napříč Sydney. Provolávali různá hesla a nesli transparenty, aby upozornili na diskriminaci ze strany bílého obyvatelstva a poukázali na sociální problémy v zemi. Aboriginálové nahlásili demonstrace během olympiády předem a jejich hlavním cílem je dosáhnout toho, aby se jim vláda omluvila za to, že v minulosti odebírala domorodcům děti a dávala je na výchovu do bělošských rodin. Všechny protesty ale mají mít poklidnou formu.
Před začátkem demonstrace se policejní šéf státu Nový Jižní Wales Peter Ryan, který je zodpovědný za hladký průběh her, sešel s domorodci v parku. Společně s hlavními vůdci zapálili eukalyptový list jako gesto míru a usmíření. Tento rituál je mezi původními obyvateli symbolem duchovní očisty. Ryan na ně apeloval, aby všechny protestní pochody proběhly v poklidu. V Austrálii v současné době žije asi 380 tisíc Aboriginálů z celkových 19 milionů populace.
Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz