Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Afghánští olympionici se nesmějí holit

21 2000
K á b u l - Talibanský režim v Afghánistánu se pokouší o nemožné - poslat tým na nadcházející olympijské hry v Sydney. Ženám by samozřejmě byly závody zakázány a mužští atleti by si nesměli oholit povinný vous, píše britský deník The Guardian. Sportovní zařízení jsou sice ve státě, který je po dvacet let devastován občanskou válkou, téměř nedostupné, Afghánci jsou však stále hrdí na neporazitelné boxery a zápasníky, kteří v minulosti získávali jednu olympijskou medaili za druhou a zúčastňovali se i ostatních mezinárodních soutěžích.

Mezinárodní olympijský výbor (IOC) loni dočasně vyloučil Afghánistán rozsudkem, že Taliban nemá v zemi nad sportem žádnou kontrolu. "Naši sportovci se roky na tento okamžik připravovali. A najednou je naše účast na olympijských hrách odmítnuta," stěžuje si ministr sportu Šakúr Muttmain. Tvrdí, že by to bylo poprvé od roku 1936, kdy by afghánský tým nebyl zastoupen na letní olympiádě.

Taliban, který se chopil moci krátce po olympijských hrách v Atlantě před čtyřmi lety, požádal IOC o povolení k vyslání týmu do Sydney. "Víme, že je to příkaz Spojených států vynechat nás ze hry," upřesňuje Shakoor. Washington varuje, že uvažuje o zpřísnění sankcí proti Afghánistánu, který zatvrzele odmítá předat bin Ládina, saudsko- arabského milionáře obviněného z bombového útoku na dvě americké ambasády ve východní Africe před dvěma lety. Tehdy zahynulo přes 200 osob.

Ani sport se nevyhnul talibanské striktní interpretaci islámského práva: sportovci nesmí nosit trika s krátkým rukávem a šortky a za odstranění vousů jim hrozí tělesné tresty od náboženské policie. Před dvěma lety byli tři afghánští boxeři vykázáni ze zápasů v pákistánem Karáčí. Odmítali si ostříhat vousy a nesplnili tak mezinárodní boxerská pravidla. Obávali se totiž kruté odplaty po návratu domů.

Divákům v Afghánistánu není povoleno tleskat ani povzbuzovat hráče při sportovních utkáních a souhlas mohou projevit pouhým voláním hesla: "Bůh je velký." Na kábulském fotbalovém stadiónu se pravidelně konají veřejné popravy.

Sesazená afghánská vláda, která bojuje proti islámskému režimu, tvrdí, že Taliban se snaží zneužít olympijské hry k získání mezinárodního diplomatického uznání. "Taliban čelí celosvětové izolaci a olympijské hry považuje jen za další možnost, jak dosáhnout mezinárodního uznání," říká Mahmúd Sajkal, bývalý vládní konzul v Austrálii.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!Najdete na iDNES.cz