Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akrobat nechce spoléhat na náhodu

15 2002
Deer Valley - Akrobat Aleš Valenta vyhlásil válku náhodě. Všechno chce mít dokonale připravené. Na vizitku na dveřích svého pokoje si sice napsal "Profesionální lenoch", ale na svůj největší závod, který začne sobotní kvalifikací, se připravuje s pedantskou důkladností. Při otázce, v čem je dnes lepší ve srovnání se čtvrtým místem v Naganu před čtyřmi lety, chvíli přemýšlí a pak pečlivě volí slova.

Nemluví o skoku s pěti vruty, který zatím na celém světě předvedl jen on. Nepřipomíná třetí místo v celkovém hodnocení letošního Světového poháru. Místo toho řekne: "Stále míň spoléhám na štěstí."

Dobře ví, že v jeho sportu štěstí hraje velkou roli. "Určitě ho potřebuji. Ale zároveň mu chci dát co nejmíň prostoru. Nechci, aby za mě rozhodovala náhoda," vysvětluje Valenta. A nejsou to jen prázdná slova. Loni byl iniciátorem založení skokanského Euroteamu, který spojil lyžařské akrobaty z několika zemí a stal se jakousi protiváhou silných týmů Spojených států a Kanady.

Euroteam si letos poprvé i na olympiádě směl postavit vlastní můstek a není žádným tajemstvím, že ho postavil tak, aby to vyhovovalo Valentovi. "Dřív se stavěl jen americký a kanadský můstek, ostatní se museli podřídit. Teď máme svůj, a to je pro mě velká výhoda," připomněl český akrobat. Dobře postavený můstek je základem úspěchu, proto se při stavbě dbá na každý detail a sklon se měří digitálním úhloměrem.

Ze spojenectví se Švýcary, Rakušany a Slovinci vytěžil Valenta i další plus. Ještě v Naganu byl na všechno sám s Pavlem Landou a mohl jen závidět komplexně zabezpečeným týmům ze zámoří. Dnes každý jeho skok pečlivě hlídají čtyři trenéři ze čtyř různých zemí. Jeden hláškami zpod můstku koriguje Valentův let, druhý upravuje dopad, třetí sleduje změny počasí a chování konkurentů a dává vysílačkou pokyny čtvrtému nahoru na nájezd.

Zvlášť v Deer Valley to může hrát obrovskou roli. Počasí se tady totiž velmi rychle mění a skokan na to musí okamžitě reagovat. "Jakmile se na chvilku schová slunce, stopa se okamžitě úžasně zrychlí a je potřeba snížit nájezd. Slovinský skokan to podcenil, byl příliš rychlý a skončil na zádech," popsal trenér Landa nepříjemný okamžik posledního tréninku.

Ani Valentovi to při něm moc nešlo. "Kopalo mě to moc dozadu, ani jeden skok nebyl podle mých představ. Dokonce jsem si myslel, že je špatně postavený můstek. Ale bylo to ve mně, jednou za čas mám takový černý den," přiznal Valenta.

Doufá, že si ho v Salt Lake City už vybral. "Možná prý to bylo tím, že jsem šel na masáž. Pavel Kolář mi řekl, že se někdy bezprostředně po ní trochu zhorší koordinace. Docela mi přišlo vhod, že čtvrteční trénink pořadatelé kvůli počasí zrušili," liboval si Valenta.

Svůj pověstný skok s třemi salty a pěti vruty ještě na olympijském můstku nezkusil. Když ho bude chtít nasadit v soutěži, tak ho musí nejdřív předvést rozhodčím v oficiálním tréninku - taková jsou pravidla. "Já na to nespěchám. V sobotní kvalifikaci ho určitě skákat nebudu, tam by měly na postup do finále stačit 'normální' skoky. A do úterního finále jsou ještě dva tréninky," řekl český akrobat.

Ve čtvrtek večer se sbalil a odjel do pronajatého domu přímo v Deer Valley, kde dosud bydleli sjezdaři. Aby poslední hodiny před závodem strávil stranou všeho ruchu a ráno to měl na můstky co nejblíž. A taky se konečně vyspal v posteli - v olympijské vesnici si totiž ustlal na zemi. "Venku hned za zdí celou noc hučel nějaký reflektor a já nemohl usnout. Tak jsem vzal matraci a lehl si na druhou stranu pokoje," vysvětlil neobvyklý způsob nocování.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz