Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akrobat Valenta skočil do finále

16 2002
Deer Valley - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V poklidu proplul úskalími olympijské kvalifikace akrobatický skokan na lyžích Aleš Valenta. Na můstcích v Deer Valley obsadil osmou příčku a v úterním finále se představí jako pátý ze dvanáctky postupujích. "Skákal jsem hodně na jistotu, úplně jinak než v normálním závodu. Chtěl jsem především dobře přistát a udělat jeden slušný skok, což se podařilo," liboval si spokojený Valenta. Nejvíce bodů nastřádal Bělorus Alexej Grišin, následovaný domácím favoritem, obhájcem zlata z Nagana, Ericem Bergoustem a dalším Američanem Packem.

V bitvě o cenné kovy bude naopak scházet jedno velké jméno - Nicolas Fontaine z Kanady, jemuž jeho první počin hrubě nevyšel. "Nejsem ani příliš překvapený, Nick už na trénincích hodně kolísal," podotkl Aleš Valenta k výkonu světového šampiona a mnohonásobného vítěze Světového poháru. 

Český kandidát na stupně vítězů se nikam nehnal, v obou kolech předvedl salta se čtyřmi vruty, i když umí ještě o jeden víc. Především první skok mu sedl, ve druhém měl problémy s doskokem. "Dneska jsme strašně laborovali s nájezdovou rychlostí, nemohl jsem jí trefit, jel jsem pomalu, spíš to byla taková loterie," popisoval.

Právě potíže s rychlostí na nájezdu nemají akrobati vůbec rádi. "Když jsem pomalý, tak musím ve vzduchu hodně pracovat, v opačné případě je to taková easy ride," usmál se rodák ze Šumperku. 

Sudí na jeho známce trochu pošetřili, což ho ale nechalo v klidu. "Náš sport není jako krasobruslení," narážel Valenta na skandál ze soutěže sportovních dvojic, který v Salt Lake City pořádně otřásl důvěrou v arbitry všeho druhu.          

"Nezáleží na hudbě, choreografii. U nás se jedná spíš o gymnastiku, jestli je člověk pokrčený nebo napnutý," poznamenal čtvrtý muž ze ZOH před čtyřmi lety. Nabité tribuny v areálu v Deer Valley šílely především při vystoupeních Američanů, ale ani řev z tisíců lidských hrdel by podle něj neměl rozhodcovský sbor ovlivnit. Spravedlnost by prý zajistí i fakt, ze sedmičky sudích jsou pouze dva ze severní Ameriky.

Aleš Valenta včera na tréninku opět poškádlil sebevědomí svých soků, když se blýskl svou specialitou, třemi salty s pěti vruty, kterou na celém světě umí jen on. "Skok samozřejmě nebyl ideální, udělal jsem spoustu chyb, ale ustál jsem ho,"upozornil.

Po takovém kousku o něj místní média projevují náležitý zájem. "Vědí, že když ho ve finále skočím dobře, tak nemá nikdo nárok," pravil svěřenec kouče Landy. Vysvětloval, že musí uspět v obou kolech, ale když svůj unikát ustojí na doskoku, bude těžit z výhody vysokého bodového zisku. A psychika jeho protivníků také není z kamene.

Nechce však nic slibovat, záleží na počasí. V sobotu mu všechno hrálo do noty, už před odjezdem na olympiádu si přál, aby bylo bezvětří a pod mrakem, což vyšlo. Pokud by se však v úterý podmínky změnily, Valenta nebude riskovat. "Nejsem žádný blázen, který by se chtěl zranit kvůli olympijské medaili," je si jistý.

Narozdíl od mnoha jiných sportovců, pro něž jsou olympijské hry vrcholem kariéry, si totiž vyšlapuje po jiné životní stezce. "Kdybych se dneska nedostal do finále, samozřejmě by mě to mrzelo, ale nijak nevadilo. Odešel bych odtud jako vítěz sám pro sebe, protože bych věděl, že jsem skákal dobře," kývl hlavou devětadvacetiletý akrobat, který s podobnou filozofií nastoupí i do finále.

Kvalifikace, postupující do finále: 1. Grišin (Běl.) 251,76 bodu, 2. Bergoust 244,30, 3. Pack (oba USA) 243,26, 4. Omischl (Kan.) 242,30, 5. Rak (Běl.) 240,87, 6. Capicik (Kan.) 239,69, 7. Peterson (USA) 237,39, 8. Valenta (ČR) 234,51, 9. Bean (Kan.) 230,28, 10. Currutt (USA) 226,01, 11. Kravčuk (Ukr.) 225,68, 12. Daščinskij (Běl.) 219,94.

Aleš Valenta letí vzduchem v prvním pokusu olympijské kvalifikace

Aleš Valenta ve vrchní fázi svého kvalifikačního skoku

Bělorus Grišin předvedl v kvalifikaci nejlepší výkony a postoupil z prvního místa

Akrobat Han názorně předvádí,jak vypadá čínský syndrom kvalifikace akokanů-akrobatů. Ani jeden z Číňanů své skoky neustál.

Čínský akrobat Qui Sen vytáčí vrut v sobotní olympijské kvalifikaci

Autor:


Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz