Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Akrobaté už trénovali v Cypress Mountain, sjezdaři se bojí sněhu

Pořadatelé upravují svah pro soutěž boulařů v Cypress Mountain | foto: AP

9 2010
Olympijské středisko v Cypress Mountain má za sebou zatěžkávací test. V dějišti soutěží akrobatických lyžařů a snowboardistů, které trpí nedostatkem sněhu, proběhly v pondělí první tréninky na závodištích.

Z nového sněhu, který má napadat v pátek, mají naopak starosti organizátoři ve Whistleru, kde je v sobotu na programu mužský sjezd.

V Cypress Mountain kvůli teplému počasí panovaly nejhorší sněhové podmínky z olympijských sportovišť. Kvůli tomu se do jiných lokací přesunuli i čeští skikrosaři a snowboardcrossaři.

"Je to absolutně v pohodě, jako kdyby nebyly žádné problémy," uvedla však po pondělním tréninku pro agenturu AP americká boulařka Hannah Kearneyová. "Už jsem lyžovala na kamenech, lyžovala jsem na sněhu, lyžovala jsem v dešti. Tohle je nic," dodala jedna z největších soupeřek české reprezentantky Nikoly Sudové.

Do Cypress Mountain stále dopravují nákladní auta a helikoptéry sníh, aby bylo dějiště připraveno na soutěže, které začnou právě sobotním závodem boulařek. Na pondělní trénink mohli pouze závodníci a trenéři, novináři dostali zákaz vstupu z bezpečnostních důvodů.

Vzhledem k teplému počasí nejsou podmínky k závodění v Cypress Mountain ideální, ovšem podle Kearneyové se na trati jezdit dá. "Je tu teplo. Sníh je měkký a zrnitý, ale je ho hodně," dodala mistryně světa z roku 2005.

Organizátory her podpořil i prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, jenž na tiskové konferenci uvedl, že nemá o podmínky v Cypress Mountain obavy. "Nemáme žádné starosti a taky žádný plán B," naznačil Rogge, že se neuvažuje o přesunutí soutěží do jiného střediska.

Na nedostatek sněhu, i když také není příliš kvalitní, si nemohou stěžovat ve Whistleru. V dějišti soutěží ve sjezdovém a klasickém lyžování a biatlonu by mělo den před sobotním sjezdem mužů napadnout zhruba deset centimetrů sněhu, což může způsobit pořadatelům bezesnou noc.

"Máme tu 1200 dobrovolníků, kteří jsou připraveni udělat to, co bude nutné. Pokud budou muset, budou pracovat i přes noc," řekl agentuře Reuters viceprezident místního organizačního výboru Dick Vollet.

Trať na sjezd, jenž má být jedním z vrcholů her, má už tak do ideálu daleko. Podle agentury SID je velmi rozbředlá. "Trať má tři části: nahoře je zima, ve střední pasáži pozdní zima a dole jaro," řekl ředitel mužských závodů Günter Hujara z Mezinárodní lyžařské federace po inspekci sjezdovky, pojmenované po bývalém lyžaři Daveovi Murraym.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze