Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Akrobatickým skokanům vládl Číňan Chan Sien-pcheng

Olympijský vítěz Chan Sien-pcheng - Pomyslnou korunu pro nejlepšího akrobata mezi skokany na olympijských hrách převzal od Aleše Valenty Číňan Chan Sien-pcheng. | foto: Reuters

23 2006
Sauze d´Oulx - Pomyslnou korunu pro nejlepšího akrobata mezi skokany na olympijských hrách převzal po Aleši Valentovi Číňan Chan Sien-pcheng. Druhý skončil ve finále v italském Sauze d'Oulx Bělorus Dmitrij Daščinskij, bronz patří Vladimiru Lebeděvovi z Ruska. Favorité z USA a Kanady zůstali překvapivě bez medaile.

Jako jediný z dvanácti finalistů se podobně jako před čtyřmi lety Valenta odhodlal k pěti vrutům Američan Jaret Peterson, ale ani extrémně obtížný skok mu k medaili nepomohl. Špatný dopad musel korigovat sáhnutím ruky do sněhu, za což následovaly bodové srážky.

Dramatické finále pro sebe rozhodl vítěz kvalifikace Chan Sien-pcheng, který překazil plánované oslavy Daščinskému. Ten skákal ve druhém kole jako poslední a pod můstkem už se oblékl do národní vlajky, ale úsměv mu zhořknul. Číňan nasbíral za špičkové provedení v součtu o dva body více a stal se nástupcem Valenty, který s poraněným kolenem skončil v pondělí kvalifikaci až jednadvacátý a dnešní závod sledoval jen jako televizní spolukomentátor. "Nepřemýšlel jsem o tom, že bych zařadil těžší skok. Nebyl důvod," uvedl vítěz.

V prvním kole všichni finalisté s výjimkou obou Rusů předvedli trojné salto se čtyřmi vruty, jen Kanaďan Kyle Nissen s odlišným provedením. Dva vruty zařadil vedoucí muž Světového poháru až do posledního salta. Daščinskij dostal vysoká hodnocení ve všech aspektech a nejvyšší známku. Přes třicet bodů se dostal už jen Chan Sien-pcheng, jemuž napodruhé stačilo špičkově provedené trojné salto jen se třemi vruty.

Dvaadvacetiletý Sien-pcheng přitom až do dneška nevyhrál žádný větší závod. "Nikdy bych si nemyslel, že je to možné," přiznal nečekaný vítěz. "Získal jsem historicky první zlato pro Čínu na sněhu. Přitom pro mě bylo obrovským překvapením už to, že
jsem se vůbec dostal do finále. I s tím bych byl spokojený," dodal skromně bývalý gymnasta.

Ve druhém kole dostal vůbec nejvyšší známku Kanaďan Nissen a jako nejlepší ze zámořských skokanů byl nakonec pátý. Petersonovi nepomohlo ani pět vrutů v jeho "Ledovém dechu", více než sedmé místo jej hřál pocit, že se k nim odhodlal.

Čína se mezi akrobatickými skokany stala nejúspěšnější zemí, ve středu získala Li Ni-na stříbro.

Výsledky:
1. Chan Sien-pcheng (Čína) 250,77 b., 2. Daščinskij (Běl.) 248,68, 3. Lebeděv (Rus.) 246,76, 4. Griščin (Běl.) 245,18, 5. Nissen 244,91, 6. Shouldice (oba Kan.) 239,70, 7. Peterson (USA) 237,48, 8. Kušnir (Běl.) 227,66, 9. Brajlovskij (Rus.) 223,61, 10. Ulrich (Švýc.) 204,75, 11. Čchiou Sen (Čína) 186,56, 12. Ablajev (Ukr.) 150,48.

Autoři: ,


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze