Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

České akvabely vyřešily problém s plavkami. Hurá do Londýna

JSME TAM! Akvabely Soňa Bernardová (vlevo) a Alžběta Dufková slaví postup na olympijské hry v Londýně. | foto: Petra Saturková

3 2012
Soňa Bernardová a Alžběta Dufková nastoupí v pátek ráno na palubu armádního speciálu, odpoledne si poprvé zatrénují v Londýně a v neděli je už čeká první kolo kvalifikace. Olympiáda se totiž brzy přehoupne do své druhé poloviny a to znamená, že Phelps a spol. uvolní bazén synchronizovaným plavkyním - mezi nimi i brněnské dvojici akvabel.

"Moc rády bychom se probojovaly mezi nejlepších dvanáct do finále, to by byl největší úspěch českého synchronizovaného plavání," zasní se mladší z dvojice, studentka ruštiny na Masarykově univerzitě Alžběta Dufková.

Podle jedenadvacetileté akvabely jsou na to s partnerkou připraveny. "Kondičně i technicky jsme na tom dobře, v Londýně bude záležet hlavně na koncentraci," zhodnotila nácvik dvou zcela nových sestav mladší z plavecké dvojice.

Obě mají zkušenosti už z Pekingu 2008. Několikaminutová vystoupení, ze kterých se skládá olympijský závod, mohli brněnští příznivci naposledy vidět ve středu večer na rozlučkové exhibici v bazénu Za Lužánkami.

Akvabely v Londýně

Program soutěže

Neděle: technický program
Pondělí: volný program
Úterý: finále

Bezprostředně po této české generálce byla zkušenější z akvabel Bernardová se sestavami celkem spokojena. "Věřím, že v Londýně dovedeme závod zaplavat ještě mnohem lépe," myslí si šestatřicetiletá závodnice, která míří již na své čtvrté olympijské hry.

Sama si myslí, že více mohou v kvalifikaci zaujmout rozhodčí a diváky ve volné sestavě. "Máme tam originálnější prvky. Třeba hned na začátku dva efektní výhozy," vysvětluje Bernardová.

Stejně důležitý ale bude i technický program, tedy část, ve které musí všechny plavkyně předvést sestavu složenou z určitých předepsaných prvků. "Máme ji schválně tak těžkou, že pokud bychom ji zaplavaly bez jediné chybičky, finále by nám nemělo uniknout," věří závodnice brněnské Tesly v postup do nejlepší dvanáctky. Bezprostředně před olympiádou ale musely obě plavkyně řešit i problémy, které u špičkových sportovců nejsou běžné.

Když totiž nafasovaly olympijskou výstroj, na rozdíl od ostatních plavců v ní nenašly plavky. "Naštěstí jsem s tím ale po předchozích zkušenostech počítala a nechala u známé švadleny ušít dva páry závodních plavek," krčí nad organizací Bernardová rameny.

Druhý zákulisní boj se ale českým akvabelám vyhrát nepodařil. "Bohužel nezbyla akreditace pro našeho francouzsko-amerického choreografa Stephana Miermonta. Pokud by v Londýně spolu s trenérkou mohl být i on, pomohlo by nám to," postrádá Bernardová autora nových sestav.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze