Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Albertville 1992: Chyťte ty norské supermany! Ale ono to nešlo

Vegard Ulvang na olympiádě v Albertville 1992 | foto: Profimedia.cz

21 2010
Byli silní, neúnavní, přemáhali bolest a měli výbornou techniku. Na běžkách si vytvořili vlastní ligu, protože jim nikdo nestačil.

Dva supermani v bílých čepičkách a červených kombinézách, jež už zdálky oznamovaly: Zase ti dva Norové, jeden z nich si znovu jede pro zlato! Na olympiádě ve francouzském Albertville jich získali celkem šest.

Vegard Ulvang a Björn Dählie ovládli všechny tratě.

Desítka klasicky – vítězí Ulvang.

Kombinaci 10 kilometrů klasicky a 15 kilometrů volně ovládne Dählie, Ulvang je druhý.

Třicítka klasicky – vítězí Ulvang, Dählie je druhý.

Bruslařský maraton si podmaní Dählie a o štafetě ani nemusíme mluvit.

Seriál 20 olympiád, 20 příběhů


Dnes 16. díl: Albertville 1992 V režii norských polárníků: Dählie kontra Ulvang. Z rivality se zrodí nejlepší olympionik historie.

Zítra 17. díl: Lillehammer 1994 Atentátem k medaili: Nancy Kerriganová kontra Tonya Hardingová, válka na ledu.

Všechny díly ZDE

"Ti dva rozmetali celý svět. Co si pamatuju, Norové dali Italům snad půl druhé minuty," vzpomíná Radim Nyč na únor 1992.

Skvělá paměť. Druhá štafeta ztratila minutu a 26 vteřin, přitom finišman Dählie ani nemusel pořádně zabrat, s vlaječkou zastrčenou za trikem se před cílem otočil a poslední metry odcouval. Chtěl pobavit diváky, ale spousta soupeřů to brala jako zesměšnění.

"Jako by urazil lyžařského boha," říká Nyč. O dva roky později na olympiádě v Lillehammeru totiž Dählie ve štafetě prožil vteřiny hrůzy. Jelo se u něj doma v Norsku, fanoušci byli natěšení na vrchol her, ve sněhu tábořili kolem tratě, protože tahle zlatá byla tutová...

Jenže Ital Fauner se v cílové rovince předjet nenechal. "To byla jediná chvíle, kterou bych chtěl vymazat ze svého života," říkal později legendární norský zrzek.

Björn Dählie na olympiádě v Albertville 1992

Björn Dählie na olympiádě v Albertville 1992

Jinak by nemazal nic, prožil výstavní kariéru. Získal dohromady osm zlatých a čtyři stříbrné olympijské medaile, v historii zimních her toho nikdo nedokázal víc. O čtyři roky starší parťák Ulvang, chlapík s otevřeným srdcem, zůstal na třech olympijských zlatech, jež vybojoval v Albertville.

"Dodnes nevím, proč měli před světem takový náskok. Vždyť jsme je nikdy neviděli, že by v tréninku jezdili na maximální výkon. Jako by se jen vozili, pak přišel závod a oni utekli všem," vzpomíná Nyč.

Ulvang, jenž se narodil daleko za polárním kruhem v Kirkenes u hranic s tehdejším Sovětským svazem, byl dobrodruh odmalička.

Sjížděl divoké řeky, šplhal po skalách, na lyžích dojel na severní pól, putoval Grónskem, Sibiří, Aljaškou i Himálajem. Dnes pracuje pro lyžařskou federaci a stále lyžuje.

Dählie je na tom podobně. Když si potřebuje vyčistit hlavu, bere lyže a jede. "Rozhlížím se po horách a losi mi přebíhají přes cestu." Firmu s běžkařským oblečením, kterou založil a sám po sobě pojmenoval, pomalu opouští: 90 procent akcií prodal, vyděláno už má. Chce se věnovat dvěma synům a dobrodružství.

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze