Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alespoň Kings Cross zůstal pořád svůj

16 2000
S y d n e y (Od poněkud zvláštního zpravodaje iDNES) - Přestože jsem na olympiádě poprvé, namísto nováčkovské trémy se zatím v Sydney cítím jako mazák. Skutečnost, že máme se Stádem Austrálii velmi slušně procestovanou a v dějišti právě probíhajících Her bychom mohli dělat průvodce, je naší velkou výhodou. Jednak na nějaké cestování nebude během následujících týdnů čas ani pomyšlení a jednak můžeme každý den žasnout, jak se řada starých známých míst zcela proměnila. A navíc jsme schopni telefonicky radit našim českým kolegům, třeba vedoucímu sportovní rubriky idnesu, když se ztratí uvnitř downtownu.

Nutno podotknout, že tou dobou už byl Jára na cestě z Bondi beach, kde reportoval o prvních vystoupeních našich beachvolejbalistek, a jelikož bylo zase teplo a dresy hráček tudíž velmi letní, lze pochopit, že o mapě Sydney zrovna nepřemýšlel.

Na Bondaji, kterou si se Stádem pamatujeme jako ráj surfařů a celkem jsme chápali protesty místních obyvatel kvůli výstavbě olympijských beachvolejbalových kurtů přímo proti jejich přímořským domkům, se dnes oběma našim ženským párům příliš nevedlo.

Celbová s Dosoudilovou vyhrály až po velkém boji, zatímco Hudcová s Tobiášovou začaly hrát s Američankami, ale po dvaceti minutách to vypadalo, že prohrají s kanárky! Stav 0:13 sváděl ke hře na pštrosy, ale holky nakonec přece jenom neschovaly zbaběle hlavy do písku a i když jdou po prohře do oprav, s nulou to nebylo.

Tou dobou už jsme se Stádem vychutnávali historickou chvíli pro vyznavače triatlonu. V moři u Opery odstartoval plaváním závod triatlonistek, čímž si tenhle atraktivní sport odbyl svou olympijskou premiéru.

Stejně jako česká reprezentantka Renata Berková, pro níž jako původní náhradnici může být 29. místo solidním výsledkem na úvod olympijské kariéry. Jenže Renata lezla z vody dvanáctá, ale pak se jí vůbec nevyvedlo kolo a promarněná šance na možná životní úspěch z ní pár minut po proběhnutí cílem udělala hromádku neštěstí.

Seděla smutně na schodech Opery a snažila se vyrovnaně hodnotit dnešní závod. Moc jí to ale nešlo. Když vzpomínala na své cyklistické chyby, začaly ji přímo slzet oči.

A nebylo to od mořské soli.

Jinak jsme byli jsme hotoví z fantastického publika, okolí Botanické zahrady a Opery bylo obklíčeno víkendově a sportovně naladěnými fanoušky a Stádo jen nostalgicky vzpomínal, jak v parku, kde běžeckou částí vrcholil boj o medaile, před lety každé ráno běhal z Kings Crossu tréninkově na otočku.

Uteklo to rychleji než dnes vítězná Švýcarka....

Když jsme tenkrát denně scházeli z Kings Crossu zkratkou po schodech a chodili se kochat Operou skrz Wooloomooloo Bay, procházeli jsme touhle nevýraznou čtvrtí z celé trasy nejrychleji, neboť tu nebylo vůbec nic zajímavého. V zátoce podél starých doků nevábného vzhledu kotvilo australské námořní loďstvo, čisto tu zrovna nebylo a jedinou připomínkou civilizace byl obyčejný australský pub.

Dnes je z něj útulná hospůdka, v jejímž prvním patře sídlí Český olympijský dům, místo starých doků lákají turisty nádherně zrenovované budovy plné obchůdků a kavárniček a zdejší hotel W patří k nejvyhledávanějším ve městě.

Pomalu se bojíme vydat se na Kings Cross.

Kdoví, jestli tamní podniky lechtivého rázu nepředělali na pobočky Nadace Drop - in?

Nepříliš úspěšný premiérový den olympiády z pohledu českých barev završili před pár minutami fotbalisté prohrou s Kuvajtem.

Mám pocit, že tak dlouho spekulovali, kdo pojede do Sydney pro medaile, až zapomněli, že k tomu bude potřeba i něco vyhrát a trošku poznat soupeře.

Fandil jsem ale u televize statečně až přesčas, přestože klíčový fotbalový výsledek týdne už mám úspěšně v kapse.
Jen připomínám: Bohemians - Blšany 4:0....

Nálada nás ale naštěstí neopouští. Při půlnočním rozdělování zítřejší práce, kdy byli ve hře kanoisti, beachvolejbalisti, triatlonisti, plavci, cyklisti, pinponkáři, střelci a veslař, pravil zívající šéf Jára rezolutně:

"Je neděle, takže musím na Chalupu!"

Autor:


Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz