Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co se týká nominace do Soči, čeká nás zásadní turnaj, říká Hadamczik

Alois Hadamczik už má jen několik týdnů na doladění nominace pro Soči. | foto: Reuters

11 2013
Další šance už nebude. Několik hokejistů z Evropy, kteří jsou reálně ve hře po olympiádu v Soči, se musí ukázat na blížícím se Channel One Cupu. "Mají o co bojovat," říká trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Turnaj Euro Hockey Tour začne příští čtvrtek v Praze a pokračovat bude v Rusku přímo v Soči, dějišti zimních her.

Oba brankáři Salák a Jakub Kovář, beci Kaberle či Čáslava, útočníci Červenka, Novotný, možná Jan Kovář... Ačkoli už se kouč hokejistů Hadamczik zařekl, že se ke konkrétním jménům pro Soči nechce do nominace 7. ledna příliš vyjadřovat, tohle mohou být hráči, u nichž se v Praze a v Rusku rozhodne o (ne)nominaci.

"Musím upřímně říct, že při výkonnosti, jakou jsme zatím v sezoně v Euro Hockey Tour předváděli, je tento turnaj vcelku zásadní," prohlásil Hadamczik. Zároveň však dodal: "Vnímám, že novináři vytvářejí sestavy pro Soči, máte na to právo, ale konkrétní jména nebudu prozrazovat. Nechci, aby někteří neztratili chuť bojovat."

Přesto zkusím dvě: co Tomáš Kaberle a Roman Červenka?
Hráčů, kteří na sebe můžou svými výkony v těchto třech utkáních upozornit a ukázat, že by mohli jet na olympiádu, je víc. Tihle dva mezi ně patří.

A brankáři? Už víte, jak rozdělíte zápasy mezi Saláka a Jakuba Kováře?
Proti Finsku v Praze začne Kovář, Salák na minulém turnaji nebyl, tak mu necháme dva zápasy. Samozřejmě ještě uvidíme podle zdraví. Jestli můžou jet na hry oba, si netroufnu odpovědět. Jako číslo jedna bereme Pavelce. Štěpánek taky chytá v KHL velmi dobře, je tu mladý Mrázek.

Co Hadamczik řekl o hráčích:

O Petru Nedvědovi: "Dobře působí na mladé, umí proměňovat šance.
A na to my letos hoříme."

O Petru Zámorském:
"Za druhou čtvrtinu ligy se zlepšil, proto je zpátky
v týmu. Má budoucnost."

O Jiřím Šimánkovi: "Předvádí velmi dobré výkony. V národním týmu už byl, je to komplexní hráč."

O Petru Tonovi: "Mluvili jsme spolu. Až skončí sezona, je ochoten jet na přípravné zápasy. A když je zvládne, i na MS."

Nemrzí vás, že v širší nominaci není Marek Mazanec, jemuž se zatím nečekaně daří v NHL?
Myslím, že pokud bychom mohli někoho dopsat, uvažovali bychom právě o jednom hráči - a to je Mazanec. Zatím se projevil ve velmi dobrém světle, ale uvidíme, co bude dál, jde o dlouhodobou výkonnost. Jinak jsou ale všichni gólmani, které máme napsané na širší soupisce, velmi kvalitní.

Lze říci, že ti z Evropy, kdo jsou v širší nominaci pro hry a mine je Channel One Cup, mají po olympijské naději?
Myslím, že to z toho každý vyčte, jakou mají nebo nemají šanci na olympiádu. To není třeba zdůrazňovat. Dali jsme šanci těm, kteří se o ni poperou. Dál uvidíme.

Máte už tým pro olympiádu v Soči z velké části v hlavě, nebo stále přetrvává hodně otazníků?
Máme takových deset, dvanáct jmen, o kterých nepochybujeme. Tam jde jen o to, aby byli zdraví. Zbytek je otevřený. Půjde o aktuální výkonnost, podle ní se hodně rozhodneme. A velkou roli hraje i to, kdo se jak rychle adaptuje na větší hřiště. Vždyť budeme mít jeden společný trénink! A o den později už hrajeme.

Jste rád, že se teď hraje přímo v Soči, i když je organizace složitější?
Pro nás to je výhoda: uvidíme prostředí, v kterém budeme hrát, kabinu, stadion. Myslím, že s výhledem na olympiádu je to lepší, než být v Moskvě.

Čekáte i náznak olympijské atmosféry, plný Ledový palác?
Lidí přijde asi hodně, ale olympijská atmosféra bude úplně jiná. Už kvůli tomu, že nastoupí úplně jiné týmy. Ale bude to dobrý turnaj proti silným soupeřům. Jsem přesvědčen, že Rusko bude ze 60 až 70 procent kompletní.

Nominaci zveřejníte 7. ledna. Chtěl byste, aby na ni bylo času trochu víc?
Termín je pro celý svět stejný, tak je to dáno. Jsem přesvědčen, že hráči, kteří budou nominování a mají dlouhodobě jméno i vysokou výkonnost, ji neztratí. Ano, můžou se zranit nebo onemocnět, ale pak je můžeme vyměnit. Nebojím se, že bych najednou změnil názor. Už teď věnuji spoustu času a energie tomu, abych byl přesvědčený, že to bude správná nominace k vytvoření jednolitého týmu. Potřebujeme zkušené hráče, střední generaci i mladší hokejisty.

Čekají vás vůbec klidné Vánoce?
Kdyby se nám turnaj povedl trošku líp než ty dva předchozí, byl bych klidnější. Jako trenér jsem zažil dva roky výborné výkony v Euro Hockey Tour, ale teď zatím naše zápasy dobré nebyly. A samozřejmě, člověk už žije olympiádou. Je to vrchol pro hráče i pro trenéra, i když už jsem na ní byl.

Takže budou svátky hokejovější než jindy?
Život je celej hokejovej.Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Dvakrát zaplacený flám. Rakouští hokejisté dostali za oslavy pokutu

Rakouský útočník Thomas Vanek se snaží i na zemi bojovat před brankou Finska na

Rakouští hokejisté zaplatí za flám během únorového olympijského turnaje na hrách v Soči pokutu....

Zářící, slzící, pařící. Jak si vedly hvězdy NHL na olympiádě v Soči

DRÁSAVÝ SMUTEK. Ruský hokejista Jevgenij Malkin se těžko sbírá ze čtvrtfinálové

Soči (Od našeho zpravodaje) Vypíchl puk švédskému bekovi a pádil s ním vpřed jako vypálený z praku. Kanadský idol Sidney Crosby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz