Američan Clay. Ten, který by mohl sesadit Šebrleho

21 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Je to muž, který by mohl vystřídat Romana Šebrleho na zlatém olympijském trůnu pro desetibojaře. Alespoň to sám od sebe očekává. Američan Bryan Clay.

"Samozřejmě, že zlato je můj cíl. A když ze sebe vydám to nejlepší, leží přede mnou. Ale na minulých hrách jsem se o desetiboji něco přiučil. Není totiž jen o výhře nebo prohře, ale o tom, že na hrách vůbec jste, závodíte za svou zemi, bojujete o medaili," mínil osmadvacetiletý Clay.

Před čtyřmi lety v Aténách odstartoval stíhací jízdu za světovým rekordmanem z Česka. V dálce předvedl skvělých 796 centimetrů. "Pak jsem plakal a modlil se," vzpomínal. Pokazil ovšem čtvrtku a překážky.
Šebrleho ohrožoval, ale neporazil, skončil druhý.

Teď už však není olympijskému vítězi jen za zády, ale často před ním.Třeba na mistrovství světa 2005 nebo letos na halovém světovém šampionátu, kde se Šebrle zranil. "Bryan jel vlastní ligu," říkal Čech.

Při národní kvalifikaci Clay posbíral 8 832 bodů, nový americký rekord, nejlepší výkon mezi desetibojaři právě od her Aténách. V Pekingu by na tom měl být skvěle.

"Všechno jde v pohodě. Věřím, že je v nejlepší formě. Je připravený ještě lépe než na kvalifikaci. Bude těžké ho porazit," uvedl vícebojařův kouč Kevin Reid.

Clay bez nafoukanosti přitakával: "Když jsem zdravý, soutěžím dobře a mám formu, nemyslím, že by mě někdo mohl porazit."

Jenže desetiboj je fuška pro tělo i hlavu. Právě ta občas Claye zrazovala. "Je snadné zvládnout dobře jednu, dvě, tři disciplíny. Ale deset? To už je hodně těžké. Ovšem myslím, že mentalitu už jsem zvládl. Když se vám musí dařit, abyste živili rodinu a platili účty, je to jiné," říkal otec syna a dcery.

Stále je rychlý, ale výrazně také vylepšil technické disciplíny.

"Jako malý kluk jsem pořád někde pobíhal a zjistil, že mám dar. Taky jsem propadal ve škole, zlobil, byl produkt rozvedeného domova. Ale teď? Dokázal jsem, co jsem chtěl. A splnil si sny."

Dnes může vykročit za dalším. Za olympijským zlatem.Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz