Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Američan děkuje za zlato systému SSSR

20 2000
S y d n e y - Plavec Lenny Krayzelburg stál na stupních vítězů, sledoval jak vlajka s hvězdami a pruhy stoupá na nejvyšší stožár a poslouchal americkou hymnu. Hlavou mu přitom táhly vzpomínky na dosavadní život a nevěděl, komu by poděkoval víc - sovětskému plaveckému systému, který ho naučil tvrdě trénovat, rodičům, kteří se rozhodli umožnit mu lepší život a emigrovali z Ukrajiny, či Spojeným státům za to, že mu daly šanci vybojovat olympijské zlato na trati 100 metrů znak.

"Myslel jsem na všechno, co se v mém životě přihodilo za uplynulých jedenáct let," svěřil se po slavnostním vyhlášení čtyřiadvacetiletý plavec, jenž byl časopisem People zařazen mezi 50 nejpohlednějších mužů světa.

Když židovská rodina odešla v roce 1989 do Spojených států, nikdo z nich neuměl ani slovo anglicky. Otec Oleg získal po devíti měsících hledání práci jako kuchař v nemocnici, matka Jelena se uchytila ve stejné nemocnici jako technička. "Asi budu hrozně dojatý, až je uvidím. Tolik toho pro mne obětovali," řekl rodák z Oděsy, jenž má od roku 1995 americké občanství.

Krayzelburg se ani dnes neotáčí zády ke svým kořenům. "Fakt, že jsem vyrostl v sovětském tréninkovém systému a v komunismu, má stále velký vliv na to, jaký jsem člověk i sportovec. Pracovní morálka a odhodlání ve vás zůstanou navždycky. To jsem se naučil, už když mi bylo osm nebo devět," prohlásil. V té době plaval pět hodin denně, navíc běhal a posiloval. Dostal se do státem podporovaného programu a začal mu život plný tvrdého tréninku a disciplíny.

Když mu bylo třináct let, rodiče se rozhodli odejít do Kalifornie a Krayzelburg musel začínat od nuly. Do plaveckého klubu Santa Monica jezdil třičtvrtě hodiny autobusem a pak ještě musel jít osm bloků pěšky. Po škole pracoval, aby přispěl do rodinného rozpočtu. Už chtěl s plaváním skončit, ale otec mu to rozmluvil.

V roce 1998 se mu za to odvděčil titulem mistra světa na tratích 100 a 200 metrů znak. Loni byl zvolen americkým Plavcem roku a v pondělí přidal do své sbírky olympijské zlato.Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz