Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Američané a Japonci berou na olympiádu respirátory. Kvůli smogu

Trochu jako město duchů vypadá čínský Peking: tihle jeho obyvatelé si nasadili roušky kvůli písečné bouři, jinak je ale místní nosí kvůli značně znečištěnému vzduchu. | foto: Profimedia.cz

28 2008
Velkým problémem olympijských her v čínském Pekingu bude smog. Jednotlivé výpravy se na ztížené prostředí připravují různě. Američané a Japonci nakoupili respirátory, Australané dostali svolení v případě nutnosti vzdát.

Japonci si prý přivezou asi 500 respirátorů, navíc rozhodně ne levných.

"Nic, co koupíte v supermarketu, jsou to masky používané v prašných továrnách a dalších průmyslových místech," citovala agentura SID jednoho z členů výpravy.

Podobně se vyzbrojí i Američané.

"Povezeme o trošku sofistikovanější masky, než jaké se běžně používají při stavebních pracích," prohlásil mluvčí Amerického olympijského výboru Darryl Seibel.

Prý respirátory pořídili především pro uklidnění reprezentantů, kteří by se před závody neměli takovými věcmi zatěžovat. Při závodech ale Američané budou jen stěží chráněni. Respirátory si do Pekingu vezme i řada dalších výprav.

Australský olympijský výbor šel ještě dál a vydal pro všechny své sportovce doporučení, že pokud budou považovat znečištění za neúnosné, mají raději ze závodů odstoupit.

"Bude to jenom na sportovcích, mají v tom absolutní svobodu. Když nebudou chtít závodit, prosím. Budou-li se cítit nesví, nikdo na ně nebude tlačit. Ale je to extrémně nepravděpodobné, vždyť někteří se na tento okamžik připravují i deset let," uvedl viceprezident výboru Peter Montgomery.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze