Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americká média: Nezvolení Chicaga je neúspěchem prezidenta Obamy

Barack Obama hovoří při prezentaci kandidatury Chicaga na olympijské hry 2016 | foto: AP

3 2009
Především jako osobní neúspěch Baracka Obamy hodnotí americká média nezvolení Chicaga pořadatelským městem olympijských her 2016. Americký prezident s manželkou Michelle osobně podpořil kandidaturu města v dějišti volby dánské Kodani.

Webová stránka americké televizní stanice CNN například o nezdaru Chicaga informuje pod titulkem "Ani Obamovi nedokázali prodat Chicago pro rok 2016". Agentura AP zase v titulku konstatuje, že "Ani Obamovi se nepodařilo přivést olympiádu do Chicaga".

Lze přitom očekávat, že tyto titulky v následujících dnech doprovodí silná kritika, zejména z pravé části amerického politického spektra. Již před Obamovou cestou do Kodaně odtud zaznívaly hlasy, že prezident by se měl zabývat spíše aktuálními domácími problémy, jako je reforma zdravotnictví anebo další postup ve válce v Afghánistánu, než podporou Chicaga. Kritici také zdůrazňovali, že Obama je vůbec první americký prezident, který osobně podpořil kandidaturu amerického města na olympiádu.

Podobný tón zaznívá i v krátké poznámce, která se po neúspěšné kandidatuře Chicaga objevila na stránkách konzervativního deníku The Washington Post.

Její autor připomíná problematickou minulost mnoha olympiád a dospívá k závěru, že Obama se ve věci vůbec neměl angažovat.

"Někteří tvrdí, že prezident Obama poslechl špatné rady, když riskoval prestiž sebe i své země v neúspěšném úsilí, zvláště když má doma na starost tolik důležitých problémů. V každém případě to chyba byla, nezávisle na tom, zda by Chicago uspělo, nebo ne," uvedl autor poznámky.

I Obamovi většinou nakloněný liberální list The New York Times dnes prezidentovu podporu Chicago označuje za jeden z jeho dosud největších neúspěchů. V Bílém domě prý po zprávě o vyřazení Chicaga v prvním kole volby zavládlo zklamání.

Prezident se o něm dozvěděl nad Atlantikem ve svém prezidentském speciálu Air Force One, kterým se vrací z Kodaně. "Jeden z jeho poradců řekl, že měl podobný pocit jako při Obamově porážce v primárkách v New Hampshiru v lednu 2008. Na rozdíl od soutěže o nominaci na prezidentský úřad, tentokrát ale další klání o to, kdo bude pořádat olympiádu, nebudou," uvedl list. Podle něj Obama podporou Chicaga riskoval svou důvěryhodnost.

Katie Connolyová, washingtonská zpravodajka časopisu Newsweek, ale v neúspěchu vidí pro Obamu i pozitiva. Podotýká sice, že když se dozvěděla o prezidentově cestě do Kodaně, považovala vítězství Chicaga za jasnou věc.

Prohra, a to dokonce v prvním kole, ji šokovala. Pro Bílý dům to podle ní je trapné.

Vzápětí ale připomněla, jaké nepříjemnosti se s olympiádou většinou pojí - problémy způsobené stavebním ruchem, překročené rozpočty a korupce. To vše by podle ní šlo na vrub i Obamovi, který hry podpořil. Nyní se mu takové problémy vyhnou.

Čemu se ale prezident v příštích týdnech nevyhne, budou podle Connolyové útoky jeho oponentů, pro něž bude neúspěšná kandidatura Chicaga příhodný a snadný terč, který by mohl odvést pozornost veřejnosti od důležitějších problémů.

Autoři: ,


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz