Podruhé už selhat nechce. Proto Jonesová běhala olympiádu denně

Americká atletická kráska Lolo Jonesová se stylizovanými olympijskými kruhy. | foto: Profimedia.cz

26 2012
Londýn (Od zpravodaje MF DNES) - Lolo Jonesová si v Pekingu 2008 běžela pro zlato na trati 100 metrů překážek. Vedla, plnila roli největší favoritky. Než přišla devátá z deseti překážek... Zakopla. Skončila sedmá. "Naložila jsem na sebe moc tlaku," přiznává. Když zoufale seděla za cílem, přála si, aby hned ráno začala další olympiáda. Londýn však byl předaleko.

"Táhla jsem ten balvan z Pekingu s sebou příliš dlouho. Jsem z toho unavená," říká nyní. Silně věřící křesťanka společnosti HBO prozradila, že je v 29 letech stále panna, protože nenalezla toho pravého muže. V dětství kradla jídlo, aby přežila. Otec byl ve vězení, matka uklízečka, doma další čtyři sourozenci. Když chodila do 3. třídy, rodina se ocitla na chodníku, bydleli v suterénu Armády spásy.

Až atletické úspěchy, díky nimž získala stipendium na univerzitě, jí změnily život. V Pekingu se na páté překážce viděla se zlatem na krku. "Pak mě najednou napadlo: Ty překážky přicházejí moc rychle, moje nohy nestíhají. Zpanikařila jsem."

Dan O’Brian, bývalý světový rekordman v desetiboji, jí poradil, ať zkusí videoterapii. Jemu prospěla poté, co selhal při olympijské kvalifikaci před hrami v Barceloně. U týmu USA ji praktikuje psycholog Steve Portegna. Promítne sportovci videozáznam závodu, kdy se sesypal, načež s ním diskutuje o chybách a jejich možné nápravě. Vzápětí mu tentýž videozáznam promítne znovu. "Rozbor vyhání negativní emoce," ujišťuje.

Jonesová jeho služby odmítla. "Nepotřebuji to vidět znovu. Vidím ten závod v mysli neustále." Pomoc však hledala. Dala tedy na radu amsterdamského vědce Oudejanse: Simulujte co nejčastěji v tréninku vypjaté situace stejně jako policisté. Pak se s nimi vypořádáte i v závodě.

Když doma v Baton Rouge zaklekala do bloků, denně si namlouvala: Jsem na olympiádě, čeká mě finále. Zavřela oči, představila si hučící tribuny, kamery mířící jí do obličeje. A vyběhla.

Také si před garáž vyvěsila vlajku s pěti kruhy. A koupila talíře s logem Londýna 2012. "Když na nich vidím to logo, odradí mě, abych si naložila žebírka nebo jiná oblíbená, ale nezdravá jídla." Po loňské operaci míchy nemohla dlouho vůbec chodit. Nebude patřit k top favoritkám. Přesto věří, že tentokrát uspěje. Že dá zapomenout na kolaps, který ji "proslavil".

"Vždyť co je to za slávu? Říkají o mně: Ach, to je ta holka, co přišla o olympijské zlato. Ta slova tak zraňují. Kdo by o tohle stál?"

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz