Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Americké dítě porazilo ruskou ženu

21 2004
Atény - Světlana Chorkinová se ani v Aténách nedočkala. Američanka Carly Pattersonová je vítězkou gymnastického víceboje, neoficiální královnou her. Na Chorkinovou zbylo stříbro. Poslední titul, který postrádala v jedinečné sbírce, už nikdy nezíská. V 25 letech by byla nejstarší šampionkou od éry Věry Čáslavské. Ztepilá ruská žena, elegantní a krásná, však prohrála s dítětem.

Šestnáctileté, pouhých 44 kilogramů lehké děvčátko ji v závěrečných prostných přeskákalo. Známka 9,712 zazářila na tabuli.

Pattersonové stačila, dojetím plakala v náručí svého ruského kouče Marčenka. „Můj sen se stal skutečností,“ řekla.

Proto cvičila třicet hodin týdně. Chorkinová obešla všechny soupeřky, podala jim ruku. S vlajkou vyběhla na pódium, mávala tribunám. A usmívala se. Trpce? Snad. Atény jsou její labutí písní.

Největší osobnost světové gymnastiky z přelomu dvou století opouští scénu.  „Milovala jsem, co jsem dělala. Na hry do Pekingu přijedu jako divák,“ plánovala.

Třikrát byla absolutní mistryní světa, víckrát než kdokoliv jiný. Ale na třech olympiádách korunu z víceboje nedobyla. „Nemíním nikoho napodobovat, mám svoji auru,“ tvrdila.

Pózovala i pro Playboy, hrála v moskevském divadle. Svá každým coulem.

Jako mrštná kočka létala po milovaných bradlech. Ve čtvrtek večer za ně dostala 9,725 bodu. Ani ty nestačily. Balancování na kladině ji stálo titul.

Několik prvků zůstane po Chorkinové navždy pojmenováno.

Co dál? „Budu byznysmenkou, modelkou nebo gymnastickou funkcionářkou. Plánuji rodinu, děti.“

Pattersonová chce být zubařkou. Jenže až za dlouho. Ona je teprve na začátku.

Carly Pattersonová zvítěziil v olympijském víceboji, na Světlanu Chorkinovou z Ruska zbylo stříbro.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze