Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký bohém trápí soupeře rychlostí

12 2000
C a n b e r r a , P r a h a - Tenhle bohém může být hvězdou olympijského fotbalového turnaje. Jmenuje se Frankie Hejduk, je to Američan s českým jménem, a kromě toho, že hraje dobře fotbal, také skvěle surfuje. Zítra se v Canbeře postaví právě proti Česku. Národní tým sní o vítězství. Aby to vyšlo, určitě se musí mrštný Hejduk uhlídat. Američan má startovací rychlost ferrari, z nuly na maximum skoro okamžitě. Tím vždycky soupeře trápí. "Jsem jeden z nejrychlejších v týmu, byl bych hloupý, kdybych toho nevyužíval," říká šestadvacetiletý chlapík, rodák z Kalifornie.

Přesně odpovídá Karlu Poborskému: většinou hraje pravého záložníka, dokáže vytvořit originální kličky, mate soupeře pohybem těla, má obrovské zrychlení. K tomu se oba podobají také drobnou postavou a delšími vlasy. Liší se jen povahově. Poborský příliš nemluví, má rád svůj klid, zatímco Hejduk je bezprostřední, upovídaný, samá legrace. "V kabině pořád něco breptal anglicky, já mu sice nerozuměl, ale kolem se všichni jenom smáli," vybaví si Martin Frýdek, záložník, který se s Hejdukem poznal v Bayeru Leverkusen.

Američana si německý klub vybral před dvěma lety po mistrovství světa. Frýdek byl zrovna na odchodu do Duisburgu, takže se v kabině vídali jen dva měsíce. "Pamatuju si, že Frankie byl pohodář, žádné rozčilování, z ničeho si nedělal těžkou hlavu." Hejduk za dva roky v Leverkusenu neodehrál ani dvacet ligových zápasů, ale nestěžuje si. Baví se jinak. Žije jako bohém, hrává klidný golf a zároveň poslouchá Boba Marleyho, krále reggae. Kam jezdí na dovolenou? Přece na Jamajku, za hudbou a tancem v rytmu reggae.

Nade všechno ale miluje surfování. V roce 1988 se stal na surfu středoškolským americkým šampionem, na mořských vlnách by možná dobyl svět. "Bydleli jsme minutu od pláže, ráno jsem surfoval, odpoledne hrál fotbal, trávil jsem tak celé roky," vzpomíná. Když se před třemi lety na pláži v San Diegu ženil s brunetkou Kim, stáli snoubenci při svatebním obřadu po kotníky ve vodě. Hejduk držel pravou rukou budoucí manželku a v levé měl surfařské prkno...

"Věřte mi, surfování je pro fotbal strašně důležité. Na vlnách získáte sílu, stabilitu, silná stehna." Kdo ví, proč si nakonec vybral fotbal. Na olympiádě už si zahrál, před čtyřmi lety byl členem amerického týmu, který v Atlantě skončil devátý. Mladý Hejduk hrával za Tampu Bay Mutiny a pomalu kráčel do dospělé reprezentace. V ní se proslavil před třiceti měsíci, kdy Američané rozdrtili Rakousko 3:0 ve Vídni. Hejduk dal gól a na oslavu začal dovádět v rytmu zamilovaného reggae.

Pak přišlo mistrovství světa a přestup do Leverkusenu. Kde se Hejduk objevil, tam měli spoluhráči problémy s vyslovením jeho příjmení. A tak mu kdekdo říká "Hay duck", tedy "Hej, kačere". Jeho jméno sice napovídá, že má české předky, ale Hejduk se po tom prý nikdy zvlášť nepídil.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...Najdete na iDNES.cz